Вишокот килограми ризичен фактор кај заболените од Ковид-19


Дебелината го зголемува ризикот од компликации на коронавирусот, покажува последното истражување на Националниот здравствен сервис во Англија.

Направено со податоци од сите заразени со КОВИД 19 кои завршиле на интезивна нега во оваа земја. Според истото, повеќе од 60 проценти од заразените со КОВИД 19 на кои им било неопходно интензивно лекување и респираторен апарат, се со прекумерна телесна тежина.

Дел со светските здравствени експерти, потпирајќи се токму на ова истражување, коментираат дека доколку пациентот се соочува со зголемена тежина, постои голема веројатност да има заболувања како дијабет, што секако, може да резултира со компликации.

-Доколку некој има зголемена телесна тежина, веројатно има и проблеми при дишењето, или кардиоваскуларни проблеми. Па сметам дека поважен е степенот на колерација помеѓу ова кај обезноста, а не дека толку причина за ризикот.Но, секако, советувам сега, повеќе од било кога, сите повеќе да внимаваат на здравствената состојба. Така, доколку можете, симнете ги вишокот на килограми, хранете се здраво, вели проф. Д-р Џон Кембел – Англија

Најмладиот пациент кој почина од КОВИД 19 во Македонија, исто така, според изјавата на министерот Филипче, го имал овој ризик фактор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1