Заев: Режим никогаш повеќе нема да има


Одржувањето на изборите на 12 април е затворено прашање и сите партии се согласни со датумот, вели премиерот Зоран Заев во интервју за Дојче Веле на македонски јазик, во кое, меѓу останатото се осврнува и на неговата досегашна работа на премиерската функција и на постигнувањата на актуелната влада, пред се во економската и социјалната сфера, за заканите на опозицијата за негова дискредитација, за состојбата во правосудството, за очекувањата за старт на преговорите за членство во ЕУ, за спорот со Бугарија и за иднината Договорот од Преспа.

– Преодната влада треба да се формира на 3 јануари и од тоа не треба да има никакви отстапки. Изборите на 12-ти април треба да ги гледаме како затворено прашање, сите партии се согласни со датумот. На предлозите на опозицијата за министри и дополнителни заменици министри треба да се гледа на едноставен и прагматичен начин, нагласува Заев.

Запрашан дали се плаши од промена на власта, имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ често знае да се заканува дека „кланот Заеви“, како што вели, ќе заврши во затвор, премиерот е дециден дека „промена на власта нема да се случи“.

– Но, не заради заканите. Семејството Заеви добивале закани и закани од режими, па еве, во најава и од некој нов режим. Дадов ветување дека режим никогаш повеќе нема да има, и ќе се борам тоа да не се случи никогаш повеќе. Верувам дека граѓаните ќе дадат сериозна поддршка на ваквите политики и овој пат по кој се движиме, затоа што никој и не понудил друга алтернатива. Ако сум се водел од стравовите, немаше да биде ни „Вистината за Македонија“, немаше да биде ни пркосот во Собранието, ни оние храбри одлуки кои досега ги донесовме кои и ја отворија перспективата на нашата земја. Апсолутно немам страв од никој и ништо, ниту јас, ниту моето семејство, потенцира Заев.

Запрашан дали стравува дека Преспанскиот договор можеби нема да преживее доколку СДСМ „падне од власт“, Заев нагласува дека евентуалното поништување на спогодбата од Преспа ќе значи дека „земјата ќе биде доведена да биде исклучена од НАТО“.

– Ние нема да паднеме од власт. Се разбира, граѓаните на слободни избори ќе донесат одлука, но јас најсилно ќе се борам и ќе се залагам да укажам најпластично, најилустративно, најдраматично што ќе се случи ако се врати режимот. Сѐ што направивме за две и пол години, а направивме многу, ќе биде отфрлено. Она што го најавува опозицијата е закана дека ќе биде поништен договорот од Преспа, тоа значи дека земјата ќе биде доведена да биде исклучена од НАТО. Но едно е јасно, граѓаните кои во огромно мнозинство ги поддржуваат ЕУ и НАТО интеграциите на земјата, нема да дозволат земјата да скршнe од патот за кој се бореа генерации, истакнува премиерот Заев во интервјуто за Дојче Веле.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1