Заев: Ветинг во судството ќе има по парламентарните избори


Процесот на ветинг во судството ќе биде разгледан по предвремените парламентарни избори на 12 април, пишува „Порталб.мк“.

-Ветингот во судството е постапка што најверојано ќе започне веднаш по парламентарните избори. Со одлуката за парламентарни избори се менува просторот, и ќе имаме техничка влада, која, според законот, не смее да се занимава со организирање и поддршка на вакви постапки, вели премиерот Заев на прашање на „Порталб.мк“.

Инаку, вчера ДУИ најави дека темата “ветинг” ќе ја вклучи во изборната програма.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1