Земјотрес почувствуван во Македонија


Вечерва во 20 часот и 56 минути земјотрес, чиј епицентар се наоѓа 40 km западно од Скопје, во подрачјето на Гостивар, Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 3.2. Според досегашните податоци земјотресот беше почувствуван од населението во Тетово, Гостивар и околината со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, додека во Скопје, Неготино земјотресот беше почувствуван со интензитет од III степени според истата скала.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1