АВМУ ќе ја одземе дозволата за работа на 1ТВ


1ТВ, телевизијата чиј неформален сопственик беше Бојан Јовановски – Боки 13, првообвинет во случајот „Рекет“ ќе остане без дозвола бидејќи не ги исполнува минимумот кадровски услови, одлучи Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Телевизијата доби рок од 15 дена да ги исправи пропустите, во спротивно, ќе остане без дозволата за емитување програма.

„За почитувањето на обврските од Правилникот за минимални, технички, просторни, финансиски и кадровски услови за добивање на дозвола за радио и телевизиско емитување, Агенцијата изврши вонреден административен надзор по службена должност врз 1 ТВ. Надзорот покажа дека 1 ТВ не ги исполнува минималните кадровски услови утврдени во Правилникот“, соопштија од АВМУ.

Агенцијата донесе одлука и да се проверува скриена сопственост во телевизијата, откако Боки 13 излегуваше со тврдење дека е сопственик, а нејзини сопственици беа неговиот татко, Миле Јовановски и потпретседателката на Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ, двајцата осомничени во проширената истрага за „Рекет“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1