Archive | Балкан RSS feed for this section

Медведев утре во Белград, ќе го чуваат над 5000 полицајци

Рускиот премиер, Дмитри Медведев утре ќе го посети Белград, а како што пренесуваат српските медиуми, ќе го чуваат над 5000 полицајци. Медведев доаѓа во еднодневна посета на Србија, на 75-годишнината од ослободувањето на Белград во Втората светска војна. Според „Вечерни новости“, освен полицајци и припадници на тајната служба, Медведев ќе го чуваат и околу 30 […]

______________________________________________________________________________________________________

Борисов: Му реков на Заев да не дава оставка

Ништо не е одлучено, само е одложено. Забележана е огромната работа што ја направиле колегите во Северна Македонија и Албанија. Ова го изјави премиерот Бојко Борисов во Брисел, каде што се одржува самитот. -„Да, несомнено постои страв од проширување. Но, огромното мнозинство на земји се за „овие две земји да ја добијат својата перспектива”, вели […]

______________________________________________________________________________________________________

Борисов: ЕУ ќе направи историска грешка ако ги одбие Скопје и Тирана

Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме да ги почнат преговорите. Тоа ќе биде тежок удар за народите на двете држави кои заслужуваат да им биде дадена европерспектива, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на состанокот на лидерите на ЕУ на […]

______________________________________________________________________________________________________

Ципрас до Јункер: Прашање на кредибилитетот на ЕУ е почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер на нивната вчерашна средба во Брисел, според информациите на грчката новинска агенција АНА-МПА. – Алексис Ципрас го постави и прашањето со Северна Македонија, […]

______________________________________________________________________________________________________

Тинејџер украл автобус во Белград – Застанувал на секоја станица како професионалец

Седумнаесетгодишно момче успеало да украде автобус во Србија и со него да се повози низ Белград за време на протестот на таксистите низ главниот град на Србија. Според српските медиуми, возачите на автобуси брзо забележале дека еден автобус недостасува, па откако пријавиле во полиција, момчето веднаш било уапсено. Како што некои медиуми тврдат, момчето му […]

______________________________________________________________________________________________________

Александар оставил проштално писмо – детали за убиството и самоубиството во Србија

Дваесет и шестгодишниот Александар Тодоровиќ од Краљево се обидел да ја убие својата девојка Анѓела Симиќ, а потоа извршил самоубиство во напуштената куќа на својот дедо во село Паченог крај Краљево. Тодоровиќ во четвртокот рано наутро ја избодел Анѓела со нож по целото тело. Девојката останала да лежи во локва крв без свест, а тој […]

______________________________________________________________________________________________________

Детали за ужасот во Србија: Девојката ја избодел со нож 7 пати, па се обесил

Во напуштена куќа во близина на Краљњво, Србија, утринава е пронајден обесен 26- годишниот Алксандар, а покрај него на подот лежела 22- годишната Анџела која имала убодни рани низ телото. Најверојатно се работи за обид за убиство и самоубиство. Глетката беше страшна, момчето беше обесено, видовме дека е мртов, а несреќната девојка даваше знаци на […]

______________________________________________________________________________________________________

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи. Ова го напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов на неговиот фејсбук профил. -Бугарија е постојана во поддршката за европската перспектива на земјите од Западниот Балкан со […]

______________________________________________________________________________________________________

Каракачанов: Македонија кон ЕУ како играч со жолт картон – Бугарија го држи црвениот

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов. -Булгарија нема да го стопира стартот на преговори, но тие можат да бидат долги, погледнете ја Турција колку години преговара, вели Каракачанов, пренесуваат бугарските медиуми. Министерката за внатрешни работи, Екатерина Захариева, пред Министерскиот совет, […]

______________________________________________________________________________________________________

Отишла на кафе со пријателка и веќе не се вратила – нејзиното мртво тело било пронајдено во река

Откако од Обвинителството од Западнохерцеговинскиот регион било утврдено дека 19-годишната Лана Б., чие тело било извлечено од реката Студенчица, е убиена, во Мостар завладеало шок и неверување. Несреќната девојка Лана Биједиќ од Мостар, која овие денови се подготвувала за факултет во Сараево била пронајдена мртва. Таа е ќерка на познатиот универзитетски професор од Мостар и […]

______________________________________________________________________________________________________

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО. – За темата дали Северна Македонија треба да влезе во ЕУ и НАТО со вицепремиерот Красимир Каракачанов сме на ист став. Се разбира дека и Албанија […]

______________________________________________________________________________________________________

Зервос: Не ми е лесно да кажам Северна Македонија

Не ми доаѓа лесно да кажам Северна Македонија, вели новиот градоначалник на Солун, Костантинос Зервос, говорејќи за грчкиот весник „Катимерини“, во однос на тоа кое име го користи за соседната земја и додава дека ја нарекува Скопје или ФИРОМ. Солунскиот градоначалник вели дека Договорот од Преспа е лош договор и е со комплетно различна позиција […]

______________________________________________________________________________________________________

Koj e Aлбин Курти, најверојатниот премиер на Косово – Бараше соединување со Албанија

Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти најверојатно ќе биде нов премиер на Косово откако неговата партија освои најмногу гласови на изборите. Курти има 44 години и е познато лице во политичкиот живот.Тој досега неколкупати беше апсен отако неговата партија организараше протести во Приштина како и за фрлање на солзавец во Парламентот. Во говорот во Приштина […]

______________________________________________________________________________________________________

Самоопределување победи во 12 општини во Косово

Движењето Самоопределување победи во најголемиот број на општини низ Косово. Вкупно 12 општини му ја дадоа довербата на Албин Курти. Втора е Српска листа со 10 општини и трета Демократскиот сојуз на Косово, јавува Експрес. Инаку, досегашните податоци на ЦИК покажуваат дека се преброени 95,88% од гласовите или 2.442 гласачки места од вкупно 2.547. Според […]

______________________________________________________________________________________________________

Избори Косово: Вo предност Демократскиот сојуз на Косово

Врз основа на 40 проценти од преброените гласови на предвремените парламентарни избори во Косово покажуваат дека во водство е ДСК на Иса Мустафа со 25,28%. Следува Самоопределување, со 24,03% и ДПК на Хашм Тачи, со освоени 22,28%. Коалицијата на Рамуш Харадинај досега има освоено 12,66% од гласовите, пренесува РТС. Косовската центрана изборна комисија, на основана […]

______________________________________________________________________________________________________

Вучиќ за изборите на Косово : Ова ми е една од најдрагите победи

Претседателот на Србија , Александар Вучиќ се обрати пред јавноста по повод исходот од изборите на Косово , каде во општините со мнозинско српско население победи Српска листа , поддржана од неговата партија. „По неколку недели секаков вид притисок врз српскиот народ на Косово, сакам да ги известам сите српски државјани дека се уапсени припадници […]

______________________________________________________________________________________________________

Елитната проститутка си ги скршила двете нозе при скок во река по убиството на бизнисмен

21- годишната елитна проститутка и поранешна Мис на Хервеговина си ги скршила двете нозе додека бегала пред полицијата по убиството на 55- годишниот босански бизнисмен. Сунита Хиндиќ – Бошковиќ е осомничена за убиство на познатиот сопственик на ресторан Нино Иванковиќ со неколку истрели во грб. Таа еден ден беше во бегство , а потоа од […]

______________________________________________________________________________________________________

Хемотерапијата го исцрпи: Погледнете како изгледа Михајловиќ (ВИДЕО)

Синиша Михајловиќ беше на клупата на Болоња против својот некогашен клуб Лацио. Тој излезе накратко од болница само за да биде на дуелот. Беше пречекан со овации од навивачите.Синиша им отпоздрави со крената рака иако мора да се забележи дека се движи тешко поради хемотерапиите кои ги прима. Тој се надева дека за неколку недели […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1