Archive | Свет RSS feed for this section

Нов скандал во Фејсбук – без дозвола преземал податоци за имејл адреси

Социјалната мрежа Фејсбук призна дека без знаење на корисниците преземал податоци за адресите од нивната електронската пошта, јави Си-Ен-Ен, додавајќи дека жртви на ова преземање на контакти без дозвола биле околу 1,5 милиони лица. Фејсбук тврди дека по промената на дизајнот на социјалната мрежа, листите со контакти од имејл адресите „ненамерно“ биле пренесени на неговиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Спречен пожар во уште една катедрала – маж уапсен откако влегол во црква со запалка и бензин

Триесетиседумгодишен маж е уапсен во Њујорк бидејќи во катедралата Свети Патрик влегол со бензин и запалка. Мажото во катедралата ва Менхетн влегол околу полноќ по средноевропско време и се соочил со обезбедувањето, наведува полицијата, пренесува Ројтерс. Потоа тргнал да излезе, но со бензин го полеал подот, а озбезбедувањето за тоа ја известило полицијата. Веднаш бил […]

______________________________________________________________________________________________________

Има осомничен за големиот пожар во катедралата Нотр Дам

Жулијен Ле Бра, сопственик на мала занаетчиска компанија Le Bras Freres е првиот осомничен за избувнувањето на големиот пожар во Нотр Дам. Пожарот избувнал во покровна празнина на врвот на кулата , што се урна подоцна, а реставраторите користеле електричен алат. Ги оставиле алатите меѓу 17 и 17.30 часот , а пожарот избувнал околу еден […]

______________________________________________________________________________________________________

Пожарот во Нотр Дам го обедини светот – собрани 600 милиони евра за обнова на катедралата

Донациите од претпријатијата и од француските милионери за реконструкција на Нотр Дам надминаа 600 милиони евра. Различните донации на големите богати француски семејства и индустриски групи за финансирање на реконструкцијата на катедралата Нотр-Дам, уништена синоќа во голем пожар, попладнево надминаа 600 милиони евра. Семејството на наследниците на Л’Ореал , Бетнакур-Мејер и глобалниот козметички гигант денеска […]

______________________________________________________________________________________________________

На ист датум кога гореше Нотр Дам, се случија уште 2 големи трагедии

Додека во Париз гореше катедралата Нотр Дам, пожар изби и во џамијата Ал Акса во Ерусалим на кровната структура во Ал Марвини собата за молитва. Пожарот не предизвикал поголема штета, но загрозил дел од џамијата стара 2.000 години. Чуварот рекол дека пожарот избил во соба за стража пред кровот на молитвената соба Марвани. Пожарникари успеале […]

______________________________________________________________________________________________________

Путин му понуди помош на Макрон за обновата на Нотр Дам по трагичниот пожар

Рускиот претседател Владимир Путин му понуди на францускиот претседател Емануел Макрон да ги испрати најдобрите руски специјалисти за да помогне во обновата на катедралата Нотр Дам во Париз и изрази сочувство во врска со пожарот што го уништи националниот симбол на Франција, објави канцеларијата за односи со медиумите во Кремљ, пренесува ТАСС. „Нотр Дам е […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Крстот стои исправен по пожарот во Нотр Дам

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз. Пожарот кој со тага го гледаше цел свет, брзо се распламти, изгоре главната кула, која потоа се урна, а набрзо и целиот покрив по неа. Во пожарот еден пожарникар е тешко повреден. Во […]

______________________________________________________________________________________________________

Француски милијардери донираат пари за обнова на Нотр Дам – сопругот на Селма Хаек дава 100 милиони

Францускиот милијардер Бернар Арно, кој го контролира луксузниот конгломерат ЛВМХ, денеска соопшти дека неговото семејство и компанијата ќе донираат 200 милиони евра за да помогнат во обновата на катедралата Нотр Дам. – Семејството Арно и ЛВМХ се солидарни по оваа национална трагедија и ќе учествуваат во реконструкцијата на таа извонредна катедрала, симбол на Франција, нашето […]

______________________________________________________________________________________________________

Први фотографии од внатрешноста на Нотр Дам

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз. На социјалните мрежи протекоа првите фотографии од внатрешноста на катедралата, откако пожарот беше ставен под контрола. Огнот, кој се случи во раните вечерни часови, брзо се распламти, изгоре главната кула, која потоа се […]

______________________________________________________________________________________________________

Нотр Дам спасена од целосно уништување, пожарникар сериозно повреден

Двете предни кули на Нотр Дам се спасени, соопшти противпожарната служба. Еден пожарникар е сериозно повреден во пожарот што за неколку часа ја голтна Богородичината црква во Париз. Повеќе од 400 пожарникари го гаснат огромниот пожар што ја зафати катедралата во Париз, соопшти париската пожарникарска служба и додава дека се работи за гаснење на многу […]

______________________________________________________________________________________________________

Ужасни фотографии од Нотр Дам (ФОТО)

Како последица на пожарот кој ја зафати историската „Нотр Дам„ во Париз вечерва се урна и кулата во катедралата. Ужасни фотографии го обиколуваат светот! Голем пожар во 18:50 часот избувна вечерва во најпознатата катедрала во Париз „Нотр Дам. Портпаролот на катедралата, Андре Фино, потврди дека целата структура на катедралата е во пламен. Од полициските служби […]

______________________________________________________________________________________________________

Нотр Дам не смее да се гаси со хеликоптери за да не се урне- за локализирање на пожарот клучен следниот час

Соседните згради се евакуирани , а полицијата ги спречува сите да се приближат до катедралата , со цел да се овозможи непречено минување на противпожарните возила. Од противпожарната служба информираат дека се клучни следните 90 минути за да се локалозира пожарот за да се спаси тоа што останало. Во гасненењето на пожарот на катедралата Нотр […]

______________________________________________________________________________________________________

Добра вест: сите уметнички дела се спасени од катедралата Нотр Дам

Свештеник од катедралата Нотр Дам тврди дека сите скапоцени артефакти и уметнички дела се спасени од историската зграда. Свештеник од катедралата Нотр Дам тврди дека сите скапоцени артефакти и уметнички дела се спасени од историската зграда. Николас Делесал на Твитер напиша: „Добра вест: сите уметнички дела се спасени. Богатството на Катедралата е недопрено, Круната од […]

______________________________________________________________________________________________________

Французите во солзи: Изгоре симболот на Париз, повеќе ништо нема да биде исто

Стотици жители на француската метропола во ужас го гледаат густиот чад од околните мостови во шок и неврување. Претседателот Емануел макрон кој тргна на местото на пожарот, ја изрази целата тага на народот. „Тажен сум додека гледам како гори дел од нас“. Страшен пожар ја зафати париската катедрала Нотр Дам во понеделникот навечер и ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Покрената истрага за причината на пожарот во црквата Нотр Дам

Париското Обвинителство почна истрага за пожарот кој вечерва избувна во средновековната катедрала Нотр Дам во Париз. Неофицијално се претпоставува дека пожарот е поврзан со реновирањето на катедралата. – Сè гори, ништо нема да остане, изјави портпаролот на Нотр Дам Андре Фино. Заменикот градоначалник на Париз Емануел Грегоар изјави дека специјални тимови се обидуваат да ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Од пожарот целосно се урна покривот на Нотр Дам (ВИДЕО)

Целосно се урна покривот на познатата катедрала Нотр Дам во париз откако попладнево голем пожар ја зафати катедралата. Претходно се урна и кулата од пожарот, кој избил на таванот во 18.50 часот. Засега не се знаат причините за пожарот, но се претпоставува дека е поврзано со реновирањето на катедралата. Очевидци на социјалните мрежи споделуваат страотни […]

______________________________________________________________________________________________________

Асанж е затворен во британскиот Гвантанамо – во него лежи еден од најопасните затвореници

Асанж се наоѓа во британската верзија на американскиот затвор за терористи Гвантанамо, во услови многу полоши од тоа на што се жалеше во еквадорската амбасада, вели Блумберг. Џулијан Асанж, поради недостиг од пристап до интернет и медицинска нега, и неможност да излезе надвор, како неподносливи ги процени условите во амбасадата на Еквадор. Престојот во амбасадата […]

______________________________________________________________________________________________________

Во САД поднесена првата приватна тужба до „Боинг“ за уривањето на 737 Макс

Првата приватна тужба поврзана со катастрофата на авионот на „Боинг“, 737 Макс, во Етиопија денеска беше поднесена во суд во САД, јави агенцијата Итар-Тасс. Според Игор Трунов, адвокат кој ги брани интерсите на жртва во трагедијата чии роднини се од Канада, се подготвуваат тужби на уште 15 семејства на загинати. -Првата тужба до компанијата „Боинг“ […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1