Archive | Свет RSS feed for this section

ЕМА: Секоја држава самостојно да одлучи за вакцината „АстраЗенека“

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека секоја земја треба сама да одлучи како ќе го третира нивниот заклучок дека по приемот на вакцината „АстраЗенека“ постои ризик од згрутчување на крвта. При донесување на одлуката секоја земја треба да ја земе предвид моменталната епидемиолошка состојба и достапноста на другите вакцини, соопшти ЕМА, пренесувана од британските […]

______________________________________________________________________________________________________

Германија одобри користење на руската вакцина „Спутник В“

Германија одобри користење на руската вакцина Спутник В. Првите 2,5 милиони дози ќе бидат наменети за жителите на покраината Баварија. Оваа одлука ќе стапи на сила откако вакцината ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови. Властите во Баварија очекуваат вакцината да се произведува и во баварскиот град Илертисен, а процесот може да започне уште […]

______________________________________________________________________________________________________

Германскиот претседател се вакцинираше со АстраЗенека

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер (65) денеска ја прими првата доза вакцина против коронавирус на производителот „Астра Зенека“. „Верувам во вакцините кои се одобрени во Германија. Вакцинацијата е клучна за излез од пандемијата. Искористете ги можностите што ви се даваат”, се наведува во соопштението од Кабинетот на шефот на државата. Германските здравствени власти во вторникот одлучија […]

______________________________________________________________________________________________________

Лондон без смртни случаи од Ковид-19, првпат после септември

Првпат после шест месеци во Лондон за 28 март нема пријавено смртни случаи од Ковид-19, покажуваат официјалните податоци. Бројките на Заводот за јавно здравство Англија (PHE) за 28 март покажаа дека нема регистрирано смрт кај пациенти со Коцид-19, додека во екот на корона-кризата во април минатата година, во Лондон беа регистрирани околу 230 смртни случаи […]

______________________________________________________________________________________________________

Во хеликоптерската несреќа на Алјаска загина најбогатиот жител на Чешка

Пет лица загинаа во хеликоптерска несреќа на Алјаска меѓу кои е и еден од најбогатите луѓе во Европа, откако леталото се урна за време на, како што велат властите, хели-ски патување. Меѓу жртвите е и Петр Келнер, најбогатиот жител на Чешка, кој го заработи своето богатство продавајќи канцелариски материјали, а потоа купувајќи удел во најголемата […]

______________________________________________________________________________________________________

Закана од Оксфорд: АстраЗенека поради критиките од ЕУ може да ја зголеми цената на вакцините

Ако може да се суди според зборовите на еден од водечките научници од тимот што ја произведе вакцината на АстраЗенека, поради критиките што доаѓаат од ЕУ, цената на таа вакцина може да се зголеми. Џон Бел, канадски имунолог и генетичар и професор на Оксфорд, кој беше еден од клучните научници во развојот на вакцината на […]

______________________________________________________________________________________________________

Вакцината на АстраЗенека нуди 79% ефикасност и штити од хоспитализација, покажува истражување во САД

Астра Зенека вакцината е 79 отсто ефикасна во спречување на симптоми на корона и 100 осто ефикасна во спречување на тешки форми на болеста и хоспитализација. „Ова се резулатите од долгоочекуваната американска клиничка студија за нашата вакцина“, објави фармацевската компанија. Учествувале 32.000 волонтери а 20 отсто од нив се на возраст од над 65 години. […]

______________________________________________________________________________________________________

ЕУ: Ковид-пасошите ќе вклучуваат три категории

Откриено што подготвува Европската унија со ковид-пасошите. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по разговорите во Брисел рече дека сертификатот, кој е на дневен ред на Европската комисија, ќе вклучува три категории. „ Трите категории во сертификатот се: оние кои биле вакцинирани, оние кои имаат негативен тест и оние кои го надминале вирусот Ковид-19“, објасни Пленковиќ во […]

______________________________________________________________________________________________________

УСПЕШЕН РЕФЕРЕНДУМ: ШВАЈЦАРИЈА ЌЕ ЗАБРАНИ ПОКРИВАЊЕ НА ЛИЦЕТО ВО ЈАВНОСТ

Со тесно мнозинство, 52 проценти „за“, 48 проценти „против“, Швајцарците на референдум одлучија да забранат покривање на лицето на јавни места. Швајцарија на референдум одлучи да се забрани покривање на лицето во јавност, вклучувајќи ги бурките и никабот, кои ги носат муслиманките. Официјалните резултати покажаа дека за мерката гласале 51,2 отсто од гласачите, а против […]

______________________________________________________________________________________________________

Бајден разочаран од пресудата за Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ослободувањето од вина на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, за поттикнување насилство минатиот месец во Вашингтон е потсетник дека демократијата е „ранлива“ и дека „секој Американец е должен да ја брани вистината“. „Ова тажно поглавје во нашата историја нè потсетува дека демократијата е ранлива“, наведува Бајден во соопштението […]

______________________________________________________________________________________________________

Сенатот го ослободи Трамп од обвиненијата, може повторно да се кандидира

Американскиот Сенат вчера вечер го ослободи поранешниот претседател Доналд Трамп од обвиненија за поттикнување бунт и смртоносниот напад од неговите приврзаници врз Капитол, седиштето на американскиот Конгрес. За вина на Трамп гласале 57 сенатори и 47 за ослободителна пресуда, но за осуда било потребно двотретинско мнозинство од 100 сенатори , однсно 67 сенатори. На гласањето […]

______________________________________________________________________________________________________

ФБИ досега отвори 160 истраги, а поднесени се и 70 обвиненија за нападот врз Капитол

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) отворило 160 истраги за минатонеделниот напад врз американскиот Конгрес во Вашингтон од приврзаниците на претседателот Доналд Трамп, соопшти оваа сојузна агенција. Помошник директорот на ФБИ, Стивен Д’Антуоно, на брифинг со новинарите изјави дека тие досега обезбедиле 100.000 видеа и слики како докази во постапките, пренесуваат британските медиуми. Обвинителот на градот […]

______________________________________________________________________________________________________

Мицотакис бара од ЕУ воведување на ковид-пасоши

Грчкиот премиер побара од ЕУ да воведе ковид-пасоши. Киријакос Мицотакис нагласува дека одлуката треба да се донесе што е можно поскоро со цел да се олесни слободното движење на луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19. Очигледно, овој потег ги решава и дилемите за тоа како да се влезе во Грција ова лето, поточно, дека Атина […]

______________________________________________________________________________________________________

Во протестите во Вашингтон загинаа најмалку четири лица

Полицијата на Вашингтон објави дека четири лица загинале за време на вчерашниот упад на приврзаниците на Доналд Трамп во Конгресот. Досега приведени се 53 луѓе, од кои 47 поради кршење на полицискиот час, што вчера беше воведен во Вашингтон и трае од 18 до шест часот. Американскиот потпретседател Мајк Пенс на Твитер го осуди насилството. […]

______________________________________________________________________________________________________

Конгресот ги потврди гласовите од Изборниот колеџ, Бајден е нов претседател на САД

Членовите на американскиот Конгрес ја потврдија утрово победата на кандидатот на Демократската партија Џозеф Бајден на претседателските избори, откако ги отфрлија сите приговори за гласовите на гласачите во сојузните држави. По долга ноќ, обележана со упад на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во Конгресот и четиричасовната окупација на зградата, при што загинаа […]

______________________________________________________________________________________________________

Жената која беше застрелана во Капитол им подлегна на повредите

Жената која беше застрелана во зградата на Конгресот на САД за време на упадот на приврзаниците на Доналд Трамп починала во болница. Засега нема информации за нејзиниот идентитет, ниту, пак како настрадала. Вознемирувачко видео: NEW – DC police shot a woman in the neck. Now taken out on stretcher covered in blood.pic.twitter.com/fk3zvYyvXO — Disclose.tv 🚨 […]

______________________________________________________________________________________________________

Жена застрелана во Конгресот, Трамп ја праќа Националната гарда да ги смири нередите во Вашингтон

Една жена се наоѓа во критична состојба откако била застрелана во зградата на Конгресот, во која упаднаа приврзаниците на Доналд Трамп, прекинувајќи ја седницата на која Џо Бајден требаше да биде потврден за нов претседател на САД. Засега се нејасни околностите на пукањето. Американските медиуми објавија дека во судирите се повредени неколкумина полицајци, од кои […]

______________________________________________________________________________________________________

Хаос во Вашингтон: Демонстрантите на Трамп влегоа во Капитол Хил

Законодавниот дом на САД е затворен откако поддржувачи на Трамп денеска упаднаа во зградата и ја опкружиле сенатската сала за заседанија на Конгресот. Ова денеска на Твитер го објави сенаторот Џејмс Ленкфорд. Поради ова, постапката за сертификација на изборите е прекината, а од безбедносни причини на сенаторите им биле укажано да останат во салата. Трамп […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1