Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Еве како требало да изгледа Скопје по планот на Кензо Танге – ништо од тоа нема денес (Фото)

По страшниот земјотрес во 1963 година, Скопје било одново изградено претежно според големиот план на Кензо Танге, кој бил поддржан од Обединетите нации, а делумно спроведен од наши архитекти. Планот бил само делумно реализиран. Според замислата на Танге, Скопје би требало да изгледа вака:  Изградбата на новото Скопје била речиси завршена до 1980 година. Бил […]

______________________________________________________________________________________________________

Што загуби Скопје – што остана засекогаш под урнатините по земјотресот (Фото)

Покрај загинувањето на голем број луѓе, во центар на вниманието беа и материјалните штети. Ужасна била и состојбата на музеите и спомениците на културата. Зградата на Музејот е до темел разрушена, поголемиот дел од материјалот е уништен или тешко оштетен, како што се збирката од керамика, икони и фонд од копии на фрески. Турбе Јигит […]

______________________________________________________________________________________________________

Можеби ја имате во дворот, а не знаете, оваа намирница чини 8.000 евра

На пазарот е една од најскапите бидејќи таа прави чуда за вашето здравје. Станува збор за печурка која во народот е позната како кујнски дијамант или бел тартуф. Нејзината вредноста на пазарот достигнува од 2.000 до 8.000 евра по килограм. Тешко може да се најде, бидејќи може да се најде во дивина и никако не […]

______________________________________________________________________________________________________

Овие 5 надоместоци газдите мора да ви ги исплатат секој месец

Секој работник има право на надоместок на трошоците кои се направени поврзани со работата, а се уредени со Закон за работни односи и колективниот договор. Надоместок ви следува за следните трошоци: 1 Дневници за службени патувања во земјата (8% од основицата) 2 Дневници за службени патувања во странство во согланост со уредбата за издатоци за […]

______________________________________________________________________________________________________

Го прославивме 1 мај а Работнички права само на хартија – каснат плати, откази, државата спора …

„Само нè лажат на први ќе земеме, на петнаесетти, а еве уште не ни ги исплатиле платите. Ова е ситуација присутна во најголемиот дел од фирмите во Македонија.  Работењето без плата во Македонија стана секојдневие за голем број работници, иако станува збор за кршење на законските одредби. Имено, поред Законот за работни односи (член 109) […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриено – зошто не се сеќаваме на настани од детството

Бебиња секогаш забораваат. Сеќавањата на новороденчињата се бришат со развојот на нови мозочни клетки, тврдат научниците, кои ги проучувале глодарите. Овие податоци даваат објаснување за луѓето кои не можат да се сетат на настани од раното детство. – Ова е навистина фасцинантно. Никој пред нас не го проучувал ова, вели д-р Томас Инсел, невролог и […]

______________________________________________________________________________________________________

Со кои професии може да најдете работа во Македонија – а со кои можете само да се сликате

Најголем број меѓу невработените лица во Македонија се по професија економисти, правници, одделенски наставници, социјални работници, психолози… Иако се меѓу најбројните, тие и натаму се најпривлечни за младите кои ја избираат својата идна професија. И годинава завршените матуранти најмногу интерес пројавија за запишување токму во овие струки. Од друга страна, најбарани струки се програмери, информатичари, […]

______________________________________________________________________________________________________

Мај месец на матурски и трошоци – минимум 500 евра покуси – колку чини матурска?

Матурантите се во еуфорија, ги прават последните подготовки, аутфитот веќе е спремен и со нетрпение очекуваат да ја прослават долгоочекуваната матура. Девојчињата растрчани по продавниците и шивачниците да ги купат и скројат своите фустани, фризурата и шминката е одамна закажана, а момчињата ги одбираат костумите, кошулите и вратоврските. Сепак, родителите се оние кои претпазливо ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте: Ако од бојлерот слушнете ваков звук веднаш исклучете го

Сите добро знаеме дека пред туширање, задолжително бојлерот мора да се исклучи, но пости уште една работа на која треба да внимавате. Овој уред покрај жешката вода и струја во него содржи и жешка водена пареа која е под притисок. Имено бојлерот во најлош случај може и да експлодира, а до тоа може да дојде […]

______________________________________________________________________________________________________

Како да бојадисате јајца без хемикалии и бои – природен начин, совети и идеи

Доколку сакате да ги бојадисате јајцата како што тоа го правеле домаќинките порано, кога немало купечка боја во кесичка, треба да ги одберете правилните продукти од природата. За кафеава боја во тенџерето каде што ќе се варат јајцата додајте лушпи кромид, за портокалова боја рендан морков, за светложолта цветови од камилица, за виолетова и темноцрвена […]

______________________________________________________________________________________________________

И порано претседатели не потпишувале – Што сега кога Иванов не сака да го потпише указот на Законот за јазиците?

Според Уставот, по првото враќање на законот во Собранието пратениците повторно го разгледуваат и ако го усвојат со мнозинство гласови претседателот е должен да го потпише. Иванов изјави дека нема да го потпише указот зашто тоа не му го дозволува совеста. Но, со оглед дека без потпис од претседателот законот не може да се објави […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако мислите дека сте избришале се од телефонот ГРЕШИТЕ!

Според најновата студија на чешката компанија „Аваст“, обичното бришење на фотографиите пред продажба на мобилниот телефон не е доволно за да се уништат податоците. Oбично стариот мобилен телефон откако ќе се продаде се користи од друго лице, постои опасност провокативни фотографии или доверливи податоци да бидат достапни и на други лица. Компанијата тврди дека бришењето […]

______________________________________________________________________________________________________

ЕВТИНО: Користени дизелаши од Германија ќе се продаваат во Македонија

Околку триста илјади дизел автомобили со Евро 5 стандард, по потекло од Германија по Нова година се повлечени од улиците на Германија и не смееат да се возат. Автомобилите се очекува да дојдат на пазарот во земјите на Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, по цени што ќе бидат дури и за 50 проценти пониски. […]

______________________________________________________________________________________________________

Како до германско државјанство или постојан престој и работа во Германија?

Германија нема доволно млада популација. Ако земјата сака да ја одржи благосостојбата, тогаш мора да прифати доселување, но селективно и контролирано, смета Александер Кудашеф, пишува Дојче Веле. Германија, конечно, доби закон за интеграција. Германија се обидува да ги регулира правата и обврските на доселениците. Германија, конечно, согледува дека мора да се погрижи за интеграција на […]

______________________________________________________________________________________________________

Прекини на струја – оштета следува ако немате струја повеќе од 9 часа, што ако ви ги расипе апаратите – каде да барате оштета?

Скопјанец вели дека пред некое време во неговата зграда во текот на 24 часа снемало струја трипати. Откако дошла струјата по последен пат, рерната повеќе не функционирала. Што во вакви случаи – дали имате право на обештетување за расипаните апарати? Обесштетување од дистрибутивната компанија „ЕВН Македонија“ можат добијат граѓаните кои им се расипал некој од […]

______________________________________________________________________________________________________

Извршителите газат: Секој 20-ти Македонец блокиран – Еве што смее да ви земе и кога банките смеат да дават инфо

На крајот на мај 2017 година, кај физичките лица блокирани се 177.884 трансакциски сметки, додека кај правните лица тој број е 61.353. Извршителите со години ги објавуваат матичните броеви, а граѓаните си молчат и досега нема ниту една претставка за оваа злоупотреба.Сите извршители кои во дневните весници ги објавуваат личните податоци на граѓаните, ќе бидат […]

______________________________________________________________________________________________________

Дали сте знаеле – Жените ги измислиле брисачите, панцирот, машина за садови…

До крајот на 20 век само 10% од од сите патентирани иновации беа дело на жени. Причината за тоа не е дека жените не се паметни или креативни, туку жените во минатот се соочувале со големи тешкотии и деградирање на нивниот труд и идеии. Еве некои од најпознатите изуми – дело на жена Сибила Мастерс, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако низ двор ви минуваат кабли од телефон или струја – побарајте надомест

Граѓаните и инвеститорите отсега ќе можат од дома да проверат дали низ нивна или друга локација за која се заинтересирани поминува инфраструктурен објект преку геопорталот што за таа намена го воспостави Агенцијата за катастар на недвижности. На геопорталот може да се видат досега евидентираните оптички и бакарни кабли, кабли за пренос на електрична енергија, гасоводи, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1