Archive | Живот RSS feed for this section

Денеска е Петок 13-ти

Петок 13-ти за голем број суеверни луѓе во светот, посебно во Европа, во Северна и Јужна Америка, во Австралија, се смета за несреќен ден. На тој ден се избегнуваат патувања, склучувања договори и други поважни работи, стравувајќи од несреќа. Има повеќе верувања за потеклото на суеверието за петок 13, почнувајќи од тоа дека Ева во […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Павловден – празник на сите 12 Апостоли

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јуни. Денеска е Собор на 12- те апостоли – Павловден. Вториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли. Така и се вика празникот: Собор на 12 Апостоли, и тоа е нивен главен заеднички празник, слично како што има соборни денови и за […]

______________________________________________________________________________________________________

Американци дегустираат македонска храна – Погледнете како реагираат (Видео)

Невладината организација „Link Across Macedonia”, направи мал експеримент и на Американци за првпат им даде да пробаат дел од најпознатите македонски рецепти како сарма, кукурек, шопска салата, слатко од смоква… Погледнете ги нивните реакции.

______________________________________________________________________________________________________

Иванден е ден за лекување болести и за добивање потомство: Денеска Сонцето застанува три пати

Православната црква и нејзините верници денеска (7 јули) го слават Иванден, празникот на раѓањето на Јован Крстител. На Иванден се плетат венци од ивано-цвеќе и со нив се китат просториите. Во пресрет на овој ден овчарите палеле брезови огнови и ги посетувале трлата со овци и шталите каде ја чувале стоката, а потоа се качувале […]

______________________________________________________________________________________________________

Приказната за бабичката со цвеќиња кај Тинексот ќе ви го стопи срцето

Горјан Јовановски на фејсбук ја раскажа приказната за бабичката со цвеќиња која ни го стопи срцето: “Јас сум тука синко од кога ги поставија темелите на Тинексов. Имам маж 24 години врзан за постела, ќерка ми почина пред 2 години и останаа двете внучиња со мене. За нив го правам ова секој ден, денар да однесам […]

______________________________________________________________________________________________________

Трагичната приказна на навивачот со 4 влезници а сам, ќе ви го скрши срцето

Гилберто Мартинез од Мексико има по 4 карти за Мундијалот, но на натпреварите оди сам, а сепак ги носи и останатите влезници. Зошто? Зад тоа прашање се крие приказна која го крши срцето! Тој пред почетокот на Мундијалот, на кој планирал да оди со сопругата Вероника и децата Миа и Диего, ја посетил Флорида. Биле […]

______________________________________________________________________________________________________

На полноќ направете го ова: Тоа што прво ќе го здогледате на Видовден ќе биде пресудно за вашиот живот

Видовден, еден од најголемите православи празници се празнува на 28 јуни. За Видовден кој посебно го слават Србите и Бугарите, се врзани многу интересни верувања, а на Видовден најмногу му се радуваат девојките, зошто ноќеска може да сонат со кого ќе се омажат. Имено се верува дека видовата трева, која од дамнина се сметала за […]

______________________________________________________________________________________________________

Хан, Могерини, Столтенберг и Нимиц за договорот на Македонија со Грција

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за името. Тие очекуваат Советот на ЕУ да ја потврди препораката за преговори. „Ова, не само што е заслужено […]

______________________________________________________________________________________________________

На полноќ погледнете во небо и замислете три желби – голем празник посветен на св. Јован Крстител

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 мај. Денеска е Трето наоѓање на главата на св. Јован Крстител. Кога се разгоре ереста на иконоборството, во осмиот век, главата на свети Јован Крстител беше пренесена во градот Комана. Подоцна, во времето на царот Михаил, во следниот век, таа беше свечено пренесена во Цари¬град и […]

______________________________________________________________________________________________________

Константин и Елена, тежок и голем ден: Овој извор денеска е најлековит во Македонија

Православните христијани денеска, 3 јуни, го празнуваат Светиот цар Константин и неговата мајка Елена. Царот Константин Велики и неговата мајка царицата Елена за нивните заслуги во признавањето и ширењето на христијанството Светата црква ги прогласила за светители и рамноапостолни, што значи по значење рамни на апостолите. Царот Константин спаѓа меѓу најзначајните личности во историјата на […]

______________________________________________________________________________________________________

Во недела е голем празник- еве што треба да направат болните за да оздрават

Православните христијани оваа недела на 3 јуни го празнуваат Светиот цар Константин и неговата мајка Елена. Царот Константин Велики и неговата мајка царицата Елена за нивните заслуги во признавањето и ширењето на хроистијанството Светата црква ги прогласила за светители и рамноапостолни, што значи по значење рамни на апостолите. Царот Константин спаѓа меѓу најзначајните личности во […]

______________________________________________________________________________________________________

Во недела е Духовден

Празникот Педесетница, во народот познат како Духовден, е посветен на настанот на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, на педесеттиот ден по Воскресението Христово, односно на десеттиот ден по Вознесението Христово. За време на Својот земен живот, Спасителот повеќе пати им говорел на Своите ученици за доаѓањето на Утешителот, Духот на вистината, Којшто ќе го […]

______________________________________________________________________________________________________

Доаѓа голем и тежок празник: Запалете свеќа за мртвите и ова задолжително направете го

Духовден, празник кој се прославува во спомен на слегувањето на Светиот дух. Бидејќи овој голем настан се одиграл на педесеттиот ден по Воскресението Христово празникот секогаш се слави на педесеттиот ден по Велигден и оваа година паѓа во петок. Упатените велат дека е добро оттаму да се понесе осветена вода бидејќи во наредната година обезбедува […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е летен Свети Никола- овие работи никако не ги правете

Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај- Мирликискиот чудотворец. Во прашање е спомен на настанот кога моштите на овој светец се пренесени од Мир во Бар.Иако календарски не припаѓа на лето, поради најчесто убавото време кога паѓа овој празник, во народот се […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Св. Спас – заштитник и спасител на луѓето, ова се народните верувања и обичаи

Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е во четврток. Четириесет дена по воскреснувањето Исус им се јавувал на своите ученици и ги подготвувал за нивната идна активност. Во овој период луѓето сè уште се поздравуваат со христијанскиот поздрав „Христос воскресе“ (Христос воскресна) […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е тежок празник: Никако во раце не земајте ги овие две работи

Денеска е Св. пророк Еремиј. Овој голем пророк се роди 600 години пред Христос, за кого пророкуваше (поточно, пророкуваше за падот на египетските идоли и за доаѓањето на Дева Марија со Синот Исус Христос, во Египет). Почнал да пророкува во својата 15-та година. Во текот на неговиот живот се изменувале неколку јудејски цареви, кои Еремиј […]

______________________________________________________________________________________________________

Нема да видите пајажина и влакна дома – Направете спреј

Сите знаеме дека колку и да чистиме дома, по краевите и ќошевите се собира пајажина. Причина е прашината која паѓа, влакната, домашните миленичиња на кои им паѓаат влакна. Единствен начин да се решите од ова во домот и да заштедите време, да го искористите на друго наместо на чистење, е да користите етерични масла. Со […]

______________________________________________________________________________________________________

Се збогати во „Милионер“: Го знам одговорот, таму ја загубив ногата

Среќа во несреќа за еден од натпреварувачите во британската верзија на популарниот квиз „Милионер“. Една од емисиите ќе се памети и прераскажува по несекојдневната ситуација во која се најде натпреварувачот Герет Кендал. Станува збор за натпреварувач кој во сообраќајна несреќа пред неколку години останал без една нога. Кога Герет стигна до прашањето кое му носеше […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1