Archive | Живот RSS feed for this section

Денот на силната жена – Среќен 8 март

Осми март е денот кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите. Идејата за посебен ден посветен на жените потекнува од почетокот на 20-от век, а на неа посебно инсистирало социјалистичкото движење. Првиот Ден на жената е одбележан на 28 февруари 1909 година во САД по иницијатива на Социјалистичката партија […]

______________________________________________________________________________________________________

РСБСП: Срце си што не возиш пијан

Срце си што не возиш пијан. Среќен празник. Вози одговорно! – е пораката со која Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата го честита празникот на љубовта и виното, Св. Валентин и Св.Трифун. Празниците се денови кога треба да застанете за момент, да одморите и да размислите за себе и за своите најблиски, да […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и настрада на 21-годишна возраст, но остана во споменот на целиот христијански православен свет како […]

______________________________________________________________________________________________________

Некрстени денови: Од Божиќ до Водици не ги правете овие нешта

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума и колера. И водите тогаш се нечисти. Божиќ, денот на раѓањето на Исус Христос, христијанскиот свет го прифатил како почеток на Новата година. Од денот на Христовото раѓање, 25 декември по […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве што да направите за да си ја повикате среќата во новата 2020

Среќата во новогодишната ноќ се повикува на повеќе начини. Некои обичаи можат да бидат чудни, други смешни, но сите ги спојува надежта во неопходно подобро утре. Ништо нема да ве чини доколку пробате. Техниките за повикување среќа во годината која доаѓа се разликуваат од земја во земја. Во Аргентина, на пример, уверени се дека до […]

______________________________________________________________________________________________________

Католиците ширум светот денес го празнуваат Бадник

Католиците ширум светот денес го празнуваат Бадник. Верниците, традиционално, постите ги завршуваат со појавата на првата вечерна ѕвезда на небото,сите христијански народи го прославуваат Божиќ со најразлични обичаи. Божиќ утре го слават и Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква кои го прифатија Грегоријанскиот календар. Преостанатиот православен свет кој се води според Јулијанскиот календар, […]

______________________________________________________________________________________________________

Св. Никола, заштитникот на патниците – ова се обичаите и верувањата

Православните верници утре го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти, усисува, пере … Постои верување дека на тој ден никој не треба да го потсетувате на долг, ниту додатно да му ја отежнувате положбата затоа што е должник. […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска се празнува Св. Никола – Среќна слава, за многу години

Денеска е Св. Николај Чудотворец архиепископ Мирликиски. Свети Никола се роди во Патара, во малоазиската област Ликија, во третиот век. Уште од малечок се одликуваше со посебна чистота на душата и предаденост на Бога. Подоцна, во зрелата возраст, посака да стане монах, но Бог самиот, во едно видение, го упати да се врати во светот […]

______________________________________________________________________________________________________

Ја додадов мама на Фејс, не ме прифати – Животот на ова златно дете Дејан ќе ви го скрши срцето (Видео)

Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скрши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, единаесетгодишниот Дејан пешачи пет километри низ шума за на училиште. Го дели креветот со баба, а живее во дрвена куќа без бања или вода, каде електричната енергија честопати се губи. Но, тоа не е најтешкиот […]

______________________________________________________________________________________________________

БРАЌА ИСЦЕЛИТЕЛИ: Свети Козма и Дамјан – Господови лекари

Овие господови лекари наречени и Свети бесребреници имаат два празника, на 1 јули (Свети врачи – летни) и на 1 ноември (според стариот календар). Именден празнуваат: Кузман, Кузе, Дамјан, Даме… Меѓу поголемите есенски празници што се празнуваат со домашни служби спаѓа и празникот на Светите врачи Кузман и Дамјан. Овој празник меѓу народот е познат […]

______________________________________________________________________________________________________

Да даде Господ… Македонски клетви

Од сите клетви најтешки се татковата и мајчината клетва, потоа кумовата клетва, која според народното верување секогаш се исполнува, и која дури и Бог ја одобрува и ја поткрепува. Се верува дека оној што родителите ќе го проколнат нема да помине добро. Уште повеќе веруваат ако него клетвата не го фати, таа ќе ги стигне […]

______________________________________________________________________________________________________

Оваа билка мора да ја чувате во домот: Ослободува од стрес и носи пари

Сојузник во борбата против депресијата, а ви помага и да се ослободите од насобраниот стрес. Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби е идеално време да почнете да ја одгледувате во вашиот дом. Еве 10 причини зошто тоа ќе ви се исплати! Сојузник во борбата против депресијаГо чува здравјето а […]

______________________________________________________________________________________________________

Не можела да го спаси животот на својот син – не знаела што да прави (Видео)

Детето скока во домашниот базен, ја удира главата во цемент и во несвест пропаѓа на дното од водата, мајката не може да му помогне на својот син поради тоа што не знае прва помош  Кога мајката забележа дека се случи нешто страшно, без да размислува скокна во базенот, но сето тоа е бадијала кога не може […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес останете дома и не ги прекорувајте децата колку и да згрешиле

Св. великомаченик Димитриј – Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Тогаш завршува летниот и започнува зимскиот период од годината. Поради собраните плодови, значително намалениот ден, студеното време и сл. се вели дека со Митровден започнува зимата. Оттука и македонската народна пословица: „Дојде ли Митровден, чекај си Ѓурѓовден“. Народниот обичај […]

______________________________________________________________________________________________________

Вечерва се отвора небото пред големиот христијански празник: Ако не сте дома за Митровден, ќе ви се случува ова

Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Утре именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се родил во Солун, во третиот век. Бил син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко му, цезарот Максимијан го поставил Димитриј на истото место и посебно му препорачал да […]

______________________________________________________________________________________________________

Кои цвеќиња го прочистуваат воздухот во домот

Без разлика дали  е нов или постар, вашиот дом може да биде извор на штетни  и невидливи токсини. Овие хемикалии можат да се најдат во бои, пластика, теписи, средства за чистење и многу други работи и материјали и се прошируваат преку воздухот во вашиот дом. Три основа закани се во повеќето домови се: –    Формалдехид (теписи, […]

______________________________________________________________________________________________________

Моќта и чудата на Лесновскиот манастир (ВИДЕО)

Бог постои и прави чуда, а за тоа говори и настанот што се случи пред неколку години на првиот ден Велигден во манастирот „Св. Гаврил Лесновски“. Имено, едно 13 годишно девојче од Кочани, со помош на промислата Божја и по молитвите на отец Гаврил Светогорец, чудесно се излекувало од тешка болест и состојба во која […]

______________________________________________________________________________________________________

Доаѓа голем празник: Еве што треба а што не да правите за Митровден

Православната црква идниот петок го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј е роден во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1