Archive | Црна хроника RSS feed for this section

7 и пол години затвор за возачот за сообраќајката во која загина 17 годишната Јелена

Седум години и шест месеци затвор изрече доби возачот на автомобилот од тешката сообраќајка во која загина 17-годишната Јелена Филиповиќ од Куманово. -Предметот за Јелена Филиповиќ на кое рочиште беше јавно објавена пресудата со која судот обвинетиот го огласи за виновен и му определи казна ефективен затвор во траење од 7 години и 6 месеци. […]

______________________________________________________________________________________________________

Вработен во АНБ лажел дека е обвинител за да измами бизнисмен заедно со амнестиран за 27-ми април

Вработен во Агенцијата за национална безбедност и еден од амнестираните за настаните од 27 април во Собранието се двајцата приведени во синоќешната полициска акција. Иако беше побарана мерка притвор за двајцата, обвинителството во последен момент ја смени одлуката и агентот на АНБ доби мерки за претпазливост, додека вториот осомничен од денеска издржува 8-дневен притвор. Обвинети […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР: Активистот на Левица е повикан во полиција поради „омаловажување државен орган“

МВР излезе со свое соопштение во врска со активистот на Левица од Прилеп кој е повикан во полиција поради инцидентот со премиерот Зоран Заев на 11 Октомври на Могилата на непобедените. Во Полициска станица – Прилеп денеска е повикан И.Ј. (32) од Прилеп, врз основа на член 13 од Законот за прекршоци против јавен ред […]

______________________________________________________________________________________________________

Тешка сообраќајка во Аеродром – загина младо момче, две лица пренесени во болница

Тешка сообраќајка се случи вчера вечер во скопски Аеродром помеѓу мотоцикл и автомобил марка „Ауди“, каде загина едно лице. Покрај загинатиот 25-годишен мотоциклист, двете лица кои се превезувале во возилото се тешко повредени и се пренесени во скопските клиники. Министерството за внатрешни работи ги соопшти деталите за тешката сообраќајна несреќа која синоќа се случи во […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Албански државјанин фатен со дрога од 200.000 евра – нудел пари да не го претресуваат

Во рамки на засилените полициски активности за борба против недозволената трговија со наркотична дрога, во заедничка акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и ОВР Прилеп – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Прилеп на 10.06.2021 околу 01 часот запленета е дрога вредна околу […]

______________________________________________________________________________________________________

Косово одби да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден во случајот „Монструм“. Во меѓувреме, скопскиот Кривичен суд на 23 февруари оваа година го осуди Алил Демири на доживотен затвор, како и браќата Агим и Африм Исмаиловиќ, обвинети за петкратното убиство кај Смилковското езеро. Останатите двајца […]

______________________________________________________________________________________________________

Лишен од слобода агентот за недвижности кој при продажба на станови оштети повеќе граѓани

Агентот за недвижности кој со капар од 32 илјади евра оштети повеќе купувачи, утрово е лишен од слобода. МИА дознава од доброупатени извори дека Единицата за економски и компјутерски криминал, по наредба на надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство, го лишила од слобода лицето против кого беа поднесени неколку кривични пријави од страна на оштетени […]

______________________________________________________________________________________________________

Притвор за 41 годишен маж кој силувал две деца и ги снимал со мобилен

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години според член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетиот 41-годишник, на точно неутврдени датуми во 2020 година, во куќа во Росоман, во повеќе наврати извршил полови дејствија […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсени се десетина полициски службеници за фалсификување лични документи

Во голема полициска акција, според информации од МВР уапсени се десетина полициски службеници кои биле дел од ланец за фалсификување на патни исправи и лични документи. Високи извори од МВР посочуваат дека акцијата се спроведува по повеќе од една година истрага и документирање на работата на криминалната група. Покрај МВР во акцијата се вклучени и […]

______________________________________________________________________________________________________

Тринаесет години затвор за обвинетиот во случајот со убиството на Ангел Петковски

13 години затвор доби обвинетиот Насер Ешрефи за убиството на Ангел Петковски пред речиси 7 години во населбата Ѓорче Петров. Според судот, обвинетиот е виновен бидејќи со умисла го сторил кривичното дело. Останува во притвор до правосилност на пресудата. Во изречената казната затвор се пресметува и времето кое обвинетиот го има поминато во притвор и […]

______________________________________________________________________________________________________

Голема акција со 22 уапсени – Разбиена дилерска група од Чаир, Гази Баба, Сингелиќ и Грчец

22 лица се уапсени во големата акција против трговија на дрога која ја спроведе Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Со асистенција на специјалните единици на МВР се вршеа претреси во четири скопски населби, Грчец, Чаир, Гази Баба и Сингелиќ. Најмалку еден од уапсените е малолетен. Негови роднини дојдоа во Полициската станица Карпош […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР со детали за експлозијата во викендица во Матејче, неколкумина повредени

Шест лица се повредени од експлозија од плинска боца што се случила вчера во викендица во село Матејче општина Липково, информираа денеска од МВР. Повредените се на возраст од 27 до 44 години. Лекарите од кумановската општа болница, вчера во 21: 45 пријавиле во СВР Куманово дека кај нив биле донесени шест лица С.С.(34), В.И. […]

______________________________________________________________________________________________________

16 годишник со „БМВ Х6“ без возачка го прегазил хирургот Ѓорѓи Јота

Познатиот хирург, 58-годишниот доктор Ѓорѓи Јота вчера вечерта бил прегазен на крстосницата од булевар „Мајка Тереза“ и улицата „Елисие Поповски Марко“ и со тешки телесни повреди бил пренесен во комплексот клиники Мајка Тереза, дознава „Слободен печат“. МВР за го потврди случајот: „На 25.02.2021 во 20:30 часот било пријавено дека на крстосницата од бул еваерот „Мајка […]

______________________________________________________________________________________________________

На Инстаграм дистрибуирани две видеа со компромитирачки материјал за малолетничка од Кочани

На 08.02.2021 во ОВР Кочани, 43-годишна жена од Кочани со својата малолетна ќерка пријавиле дека од профил преку социјалната мрежа Инстаграм биле дистрибуирани две видеа со компромитирачки материјал за малолетничката. Полициски службеници од ОВР Кочани, во координација со ОЈО Кочани, презедоа мерки за расчистување на кривично – правниот настан, при што бил извршен претрес во […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсени 13 лица кои славеле роденден во стан во Скопје, пронајдена и дрога

„На 24.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и СВР Скопје околу 21.30 часот извршија претрес на дом, по претходно обезбедена наредба од Основен кривичен суд Скопје во стан во центарот на Скопје, сопственост на правно лице. При претресот се затекнати 13 лица кои присуствувале на роденденска забава, а […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопје: Ја пресретнал кога се враќала од работа, ја внел во возило а потоа ја силувал и претепал

По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против скопјанец на 55-годишна возраст, кој се товари дека го извршил кривичното дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик. На 28 септември, обвинетиот со употреба на сила и закана принудил на обљуба една жена. Оштетената ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Сообраќајка пред Сити Мол – Се судрија два автомобила, едниот превртен

Тешка сообраќајна несреќа на булеварот „Партизански одреди“ пред трговскиот центар Сити Мол во Скопје. Се судриле две возила од кои едното со марка „форд“ со охридски регистерски ознаки е превртено. Од превртениот автомобил се извадени двајца живи патници. На местото на несреќата пристигна брза помош и полиција.

______________________________________________________________________________________________________

8-годишно дете без знаци на живот донесено во болницата во Неготино

Осумгодишно дете вчера беше донесено во Здравствениот дом во Неготино без знаци на живот, информираа денеска од таа јавна здравствена установа. – Беше пробано да се анимира, но без успех. Беше пријавено во полиција. Телото на детето немаше знаци на насилство, повреди. На барање на полиција, известен беше и јавен обвинител, посочија од Здравствениот дом. […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1