Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Повреден маж откако на него налетал глисер во охридското езеро

Повреден маж во Охрид итно пренесен во болница со тешки повреди, откако на него налетал глисер. Имено вчера околу 18,00 часот во Полициска станица Струга пријавено било дека во водите на Охридското Езеро, кај месноста викана „Машка плажа“, од глисер управуван од Б.Л. (43) од село Франгово,струшко повреден е С.Ч. (60) од Струга. Истиот е […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР со детали за пукањето на свадбата на која беше повреден синот на пратеникот Адеми

Две лица се повредени од испукани куршуми од огнено оружје, вчера околу 22 часот, информираат денес од МВР. Од полицијата велат дека инцидентот се случил на свадбена свеченост организирана во дворот од куќата на 47-годишниот Б.Д, на улица „172“ во тетовска Мала Речица. -Од испукани куршуми од огнено оружје повреди задобиле 27-годишниот А.Б. од Мала […]

______________________________________________________________________________________________________

Воз удри во автомобил кај Кондово- возилото смачкано

Воз удри во автомобил „ситроен“ утрово кај скопското село Кондово, при што полесно е повреден возачот на автомобилот, потврдија за МИА од МЖ-Инфраструктура. Несреќата се случила кога кога автомобилот поминувал преку пругите и од ударот е речиси уништен.

______________________________________________________________________________________________________

МВР со детали за пожарот во Гевгелија – изгореа неколку станови – позната причината за избувнување на оганот

Вчера во 12:00 часот во Полициска станица Гевгелија бил пријавен пожар на улица „Ристо Чавдаров“, во колективна станбена зграда при што биле опожарени станови од поткровјето. Пожарот е изгаснат од екипи на противпожарната единица од Гевгелија, Валандово и Неготино, информира МВР. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициска станица Гевгелија и утврдено е […]

______________________________________________________________________________________________________

Двајцата повредени при пукањето на свадбата во тетовско имале рани на градите

Двајцата ранети при пукањето на свадбата во тетовска Мала Речица имале повреди во градите и поради сериозноста се однесени на скопската Клиника за торакална хирургија, информираат денеска од тетовската клиничка болница. Двајцата повредени по оперативните зафати се во стабилна состојба. – Дежурна екипа вчера ги примила двајцата повредени со по една рана во пределот на […]

______________________________________________________________________________________________________

Кај Тетово уапсени 12 девојки од Албанија, Бугарија и од Србија

На 28.07.2019 во 02:30часот при акциска контрола во угостителски објект лоциран во близина на автопатот Тетово-Скопје од страна на полициски службеници од Тетово лишени од слобода се 12 женски лица на возаст од 20 до 40 години од Србија, Албанија, Бугарија. Лицата се приведени во Полициската станица во Тетово по што ќе бидат предадени во […]

______________________________________________________________________________________________________

Приведени двајца цариници за поткуп

На граничниот премин Табановце полицијата ноќеска во 3 часот привела двајца цариници под сомнение за примање поткуп. СВР Куманово, Одделение за Криминалистичка полиција, Отсек за Економски криминалитет во содејство со Секторот за професионална одговорност – Одделението за внатрешни истраги при Царинска Управа на РСМ постапуваше по пријавено кривично дело по чл.357 од Кривичниот законик на […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР со детали: Познат идентитетот на починатиот рудар

57-годишниот Б.М. е рударот кој загина во рудникот во Крива паланка вчера при изведување на работни активности. МВР информира дека со телесни повреди се здобиле рударите А.Н. (32) од Крива Паланка и Ј.М. (30) од паланечко. Повредените рудари се пренесени во Клиничка болница во Куманово. Увид на лице место извршила увидна екипа од Крива Паланка, […]

______________________________________________________________________________________________________

Поранешниот возач на Хазби Лика пронајден мртов со рана од огнено оружје

Во близина на главниот плоштад во Тетово е пронајдено безживотното телото на поранешниот возач на Хазби Лика, Фатмир Тахири од Тетово, објавува АлсатМ. Телото, со прострелна рана, е пронајдено во неговиот автомобил од страна на неговиот син, недалеку од местото на живеење. Според првичните информации од увидот, на стаклото од автомобилот се забележани дупки од […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанка со секира си го убила сопругот – ОЈО поднесе обвинение

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 50 година поради извршено кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 од Кривичниот законик. „Обвинетата на 1 мај 2019 година, во својот дом во Студеничани, при вршење семејно насилство, со умисла го лишила од живот својот сопруг. По […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР со детали: Пронајдена бомба на 300 метри од бината на „Пивофест“

Во угостителскиот објект, кафе-барот „Кафе ин“ во строгиот центар на Прилеп ноќеска во 23,10 часот е пронајдена школска бомба што, според полицијата, немала експлозивно полнење. Полицијата го обезбедуваше просторот околу кафе-барот и се чекаше единица од МВР да ја отстрани бомбата. -Веднаш се преземени соодветни мерки и школската бомба е подигната од местото. Нема повредени […]

______________________________________________________________________________________________________

Струмичанка му ставила отров на сопругот во кафето

Триесет и деветгодишна струмичанка се обидела да го отруе својот сопруг, откако му сварила кафе, а во него ставила отров.Обвинителството ја осомничи за обид за убиство, поради што и беше одреден и притвор. – Осомничената 39-годишна жена, на 07 јуни, во семејниот дом во село Иловица, се обидела на подмолен начин да го лиши од […]

______________________________________________________________________________________________________

Притвор од 30 дена за двајцата тетовци кои договарале сексуални услуги на малолетно девојче

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривична пријава донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица од Тетово, кои се сомничат дека сториле по едно кривично дело – трговија со дете. „Осомничената, искористувајќи ги сознанијата од ќерка си дека нејзината петнаесетгодишна другарка е со […]

______________________________________________________________________________________________________

Брзото возење однесе во смрт 21-годишно момче и 48-годишен маж

Дваесет и едногодишно момче и 48-годишен маж загинаа во тешката сообраќајна несреќа што синоќа се случи на булеварот „Борис Трајковски“ во Скопје. Несреќата, како што информира МВР, се случила околу 22 часот при судир на две возила „голф“ и „пежо“. На самото место загинаа 21-годишниот Ш.С. од село Батинци и 48-годишниот З.Ѓ. од Драчево. На […]

______________________________________________________________________________________________________

Девојчето од Битола се удавило обидувајќи се да ја спаси помалата братучетка

Џесика Мемишовска се удавила во базенот Довеџик кај Битола обидувајќи се да ја спаси својата 12-годишна братучетка, со која заедно се капеле, раскажуваат роднините на девојчето. Џесика знаела по малку да плива, а со нив имало и други деца, сите од битолската дива населба Картон Маало, која се наоѓа во близина на базенот пишува сдк.мк. […]

______________________________________________________________________________________________________

Загина брачен пар од Скопје во Италија, нивното 6 месечно бебе останало живо (ВИДЕО)

Ебубекир С. и  Егзона М, кои имале 24 години, утринава го загубиле животот во сообраќајка на лице место на автопат во Италија, додека шестмесечното бебе кое било на задното седиште, останало живо, соопштува „Журнал“. Страшната собраќајна несреќа се случила околу три часот по полноќ, во Италија на автопатот Пјаченца- Торино, во провинцијата Павија, јавува Журнал. […]

______________________________________________________________________________________________________

Утрово се преврти возило со три лица во скопски Карпош- пожарникарите интервенирале на лице место

Сообраќајна несреќа се случи утринава во Скопје во близина на Катастарот во Карпош, објавува Вечер. Едно од возилата се превртело, па пожарникарите биле повикани да интервенираат. Како што информираше командатот на Бригадата за противпожарна бригада Владимир Симоновски во превртеното возила имало тројца патници, но тие не биле заглавени. -Пожарникарите не мораа да интрервенираат со алат за […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР го упаси убиецот на Бурим Идризи, кој беше изрешетан во Чаир

Полицијата соопшти дека го пронашла убиецот на 24-годишниот скопјанец, Бурим Идризи, кој беше убиен пред две години, пред угостителски објект на улицата „Џон Кенеди“ во Чаир. Убиството го извршил 29-годишник со иницијали О.А., кој денеска бил пронајден на локалниот пат Зелениково-Моране и приведен од страна на полициските службеници. Убиството се случи пред две години, кога […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1