Archive | Естрада RSS feed for this section

Почина хрватскиот музичар и композитор Рајко Дујмиќ

Хрватскиот музичар и композитор Рајко Дујмиќ почина денеска на 66-годишна возраст како последица од повредите здобиени во сообраќајна несреќа.По неколку дена поминати во кома, откако доживеа тешка сообраќајна несреќа, на клиника во Сушак, Хрватска, почина музичарот, композитор и лидер на групата Нови Фосили, Рајко Дујмиќ. Дујмиќ минатата среда имаше сообраќајна несреќа, кога кај местото Рамна […]

______________________________________________________________________________________________________

Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ тешко повреден во сообраќајна несреќа

Некогашниот предводник на екс-ју групата „Нови фосили“, Рајко Дујмиќ (65) се здобил со тешки повреди на главата во сообраќајна несреќа во областа Равна Гора во централна Србија. Од јачината на судирот, пејачот, кој управувал со автомобилот, излетал од своето возило. Тој моментно се наоѓа во кома. „Нови фосили“ е југословенска група основана во 1969 годиа. […]

______________________________________________________________________________________________________

По 28 години ново продолжение од „Жикина династија“: Се враќа и дел од старата екипа

Љубителите на филмот во поранешна Југославија ги израдува веста дека ќе се снима продолжение на „Жикина Династија“. Освен починатите Драгомир Бојаниќ Гидра и Марко Тодоровиќ ќе настапи комплетната актерска екипа. Па така во новиот серијал ќе бидат Никола Која како Миша, Весна Чипчиќ како Елза, Владо Петровиќ како Боба и Риалда Кадриќ како Марија. Риалда […]

______________________________________________________________________________________________________

Актерот Ник Кордеро почина од коронавирус по 94 дневна борба

Актерот Ник Кордеро (41) почина од коронавирус по 94 дена борба за живот во болница во Њујорк. Кордеро од април бил во многу тешка состојба, а му била и ампутирана ногата поради компликации од коронавирусот. Неговата сопруга Аманда на Инстаграм објави вест за смртта на сопругот со кој го има едногодишниот син Елвис. -Бог има […]

______________________________________________________________________________________________________

И Новак Ѓоковиќ позитивен на Ковид-19

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ у неговата сопруга се позитивни на Ковид-19. Србинот кој беше организатор на егзибициските турнири во Белград и Задар, е засега последниот во низата учесници кои се позитивни на вирусот. Откако се започна во неделата кога бугарскиот тенисер Григор Димитров, ден претходно се откажа од турнирот, за потоа и да […]

______________________________________________________________________________________________________

Пинк е позитивна на коронавирусот, повикува на помасовно тестирање

Познатата американска пејачка Пинк објави денеска дека е позитивна на коронавирусот, како и дека ќе донира по 500.000 долари за две служби за итна помош. Таа на Твитер напиша дека заедно со нејзиниот тригодишен син почувствувале симптоми пред две недели, по што била тестирана. Пинк додаде дека членовите на нејзиното семејство се веќе во домашна […]

______________________________________________________________________________________________________

Пејачот Линдеман од рок групата Рамштајн заразен со коронавирусот

Пејачот на германската рок група Рамштајн, Тил Линдеман е заразен со новиот коронавирус и се наоѓа во болница на интензивна нега. Според германскиот весник „Билд“, Линдеман бил во животна опасност, а сега состојбата му е подобрена. По концертот во Русија, тој се вратил во Берлин каде што добил висока температура. Со Брза помош е префрлен […]

______________________________________________________________________________________________________

Актерот Кристофер Хивју, од серијата „Игра на тронови“ има корона вирус

Норвешкиот актер Кристофер Хивју, попознат како Тортмунд од серијата „игра на престолот“ е позитивен на коронавирус. Веста актерот ја објави на својот Инстаграм профил, каде постави фотографија со сопругата од нивниот дом во норвешка. -Tој е последната позната личност за која потврди дека е позитивна на коронавирусот. Претходно тоа го потврдија Идрис Елба, Том Хенкс […]

______________________________________________________________________________________________________

Слушнете ја песната што ќе нѐ претставува на „Евровизија“

You e нaсловот на песната со која Васил Гарванлиев ќе ја претстави Македонија на годинашната „Евровизија“, која во мај ќе се одржи во Ротердам, Холандија. Гарванлиев ќе настапи на првата полуфинална вечер, на 12 мај. Музиката е на Невена Нешкоска, која е и коавтор на текстот, со Калина Нешкоска и Алис Шредер. Продукцијата и аранжманот […]

______________________________________________________________________________________________________

На 103 години почина легендата на Холивуд Кирк Даглас

Кирк Даглас е роден 9 декември 1916 година. Играл во 95 играни филмови, а продуцирал повеќе од 30. Тој е добитник на почесен „Оскар“ за животно дело. Кирк Даглас е роден како Исур Даниелович Демски, а пред да стане актер сменил дури 40 професии. „Направив кариера глумејќи неранимајко“, често се шегувал Кирк на сопствена сметка. […]

______________________________________________________________________________________________________

Влатко Лозаноски го поправи водителот за „северна“: Македонија, без тој додаток што го кажа (ВИДЕО)

Влатко Лозаноски уште еднаш се стави во служба на Македонија, овој пат на манифестацијата Music Awards Ceremony 2020, каде што го доби признанието за најдобра поп фолк нумера. Тој го поправи водителот, кој го претстави како пејач од Северна Македонија, објаснувајќи на македонски дека „тоа е Македонија, а не со тој додаток што го кажа […]

______________________________________________________________________________________________________

Медените во Холивуд – селфи со Ди Каприо, Де Ниро, Тарантино, Бред Пит … (Фото)

„Медена земја“ е номиниран во две катогории на Оскарите: за најдобар странски филм и најдобар документарец. Доделувањето на 92. Оскари е на 10 февруари вo Холивуд. Да појаснам. Не стоев јас до него… Тој стои до мене. (Јас имам две номинации оваа година)“. Со овие зборови режисерката Тамара Котевска на „Фејсбук“ ги сподели фотографиите на […]

______________________________________________________________________________________________________

Шиндлерова листа, Кога јагнињата ќе стивнат, Ханибал, Гладијатор – го преживеа Холокаустот, доби Оскар – Почина славниот хрватски продуцент

Славниот холивудски продуцент Бранко Лустиг почина вчера во Загреб на 87 години. Лустиг е маркантното продуцентско име во американската филмска индустрија роден во Осјек, Хрватска, поранешна Југославија во еврејско семејство и како дете, две години ги преживува ужасите на концентрациониот логор Аушвиц. Кариерата ја почнал во филмската куќа „Јадран филм“. Во САД заминува откако добива […]

______________________________________________________________________________________________________

Во пожарите во Австралија изгоре имотот на актерот Кроу

Познатиот актер Расел Кроу на Инстаграм објави дека не успеал ништо да спаси од пожарот што го зафати неговиот имот, лоциран на источниот брег на Австралија. Имот што изгоре, Кроу го купи кога одлучи од Холивуд да се пресели во Австалија. Тој е роден на Нов Зеланд, но неговото семејство се преселило во Австралија кога […]

______________________________________________________________________________________________________

Игор Џамбазов – СЕ Е ОТИДЕНО – И Името и Племето И Семето (Видео)

Игор Џамбазов – И Племето И Семето Погледнете го спотот на новата песна „И племето и семето“ од Игор Џамбазов

______________________________________________________________________________________________________

Еве како снаата на Цеца ја прослави девојачката вечер (ВИДЕО)

За 11 дена се жени Вељко Ражнатовиќ, син на турбо фолк пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ и Жељко Ражнатовиќ – Аркан. Откако со недели го чекаа полнолетството на Анастасија, Србите сега внимателно ги следат сите вести за свадбата на Ражнатовиќ со неговата бремена девојка, Богдана Родиќ. Вечерва е моминската ноќ на Богдана, а социјалните мрежи се […]

______________________________________________________________________________________________________

Шенка Колозова со солзи во очите говори за смртта на Ѓорѓи (ВИДЕО)

Шенка Колозова и после 16 години од смртта се сеќава на нејзиниот Ѓорѓи. Таа пред објективот на Бекстејџ со солзи во очите зборуваше за животот по заминувањето на царот Колозов. Во интервју за Бекстејџ, Шенка Колозова, зборувала за работите со кои сега се занимава, за животот по смртта на сопругот Ѓорѓи и за други работи […]

______________________________________________________________________________________________________

Моминската вечер на снаата на Цеца – која е позгодна Богдана или Анастасија (ФОТО)

Богдана Родиќ, како идна невеста посебно се издвојуваше меѓу девојките што се собраа да ја прослават нејзината моминска вечер. Во розев мантил, блескаше и уживаше, а на социјалните мрежи се покрена полемика која е позгодна, таа или нејзината золва. Анастасија Ражнатовиќ, како и другите, беше облечена во мантил крем боја, но и таа се истакнуваше […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1