Archive | Македонија RSS feed for this section

МНР: Македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит низ Израел

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит низ земјата. -За македонските државјани затекнати во Израел, за сите дополнителни информации или помош да се обратат до Амбасадата на Република Македонија во Тел Авив на мобилен +972549096965 […]

______________________________________________________________________________________________________

Од денеска вакцинација на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Денеска ќе почне вакцинацијата на пациенти со трансплантирани бубрези и кои се на дијализа, а по нивната имунизација следуваат оние со потешка форма на хронични болести на респираторниот систем. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во групата на потешко болни од хронични болести кои исто така ќе имаат приоритет при вакциниацијата, се и […]

______________________________________________________________________________________________________

Родителите на учениците денеска на протести против Законот за учебници

Родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора има“ денеска излегоа на протести. Протестите доаѓаат откако МОН не им излезе во пресрет на барањата кои ги доставија. Претходно учениците по барање на родителите ја бојкотираа наставата во знак на револт против предлог Законот за учебници. Бојкотот е прекинат бидејќи сме на крајот од оваа учебна година, […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонците вакцинирани со Фајзер и АстраЗенека ќе можат да патуваат во ЕУ

Европската комисија денеска издаде препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани со вакцини одобрени во ЕУ и оние од земји со поволна епидемиолошка состојба да им биде дозволено да патуваат во земјите на ЕУ без посебни ограничувања. Како што налага ситуацијата, извесно е дека македонските граѓани ќе можат да патуваат само доколку се вакцинирани […]

______________________________________________________________________________________________________

Од среда полициски час од 23ч, кафулињата да работат до 22:30, предлага Кризниот штаб

Главниот координативен кризен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Министерството за здравство и врз основа на нив предлага на наредната седница на Владата да се усвои одлука за постојните мерки: забраната и посебниот режим на движење да почнува од 23:00 часот до 05:00 часот наредниот ден; време за работа на угостителските објекти […]

______________________________________________________________________________________________________

Протест за ослободување на осудените за „27 април“

Неколку илјади луѓе денеска излегоа на протест во Скопје со барање за ослободување на затворените за насилствата во Собранието од 27 април 2017 година. Протестот под мотото „Демократија во Македонија, слобода за уставобранителите“ почна пред владата, а заврши пред Собранието. Протестот е во организација на неколку патриотски здруженија.ВМРО-ДПМНЕ дава поддршка на сенародниот протестен марш за […]

______________________________________________________________________________________________________

ЛЕНЧЕ РИСТОСКА КОЈА ГО СТАВИ В ЗАТВОР МИЈАЛКОВ Е ДОБРА, НО ПРЕМЛАДА ЗА ВИШО ОБВИНИТЕЛСТВО

Ленче Ристоска е добар обвинител, но млада за во Вишото јавно обвинителство и возраста е таа која вчера не само неа, туку и на другите млади обвинители со добри достигнувања им се испречи на патот за унапредување, велат за САКАМДАКАЖАМ.МК членови на Советот на јавни обвинители. Ленче Ристоска, заедно со Артан Ајро и Трајче Пеливанов, […]

______________________________________________________________________________________________________

Трајанов: Ни најавија „Фајзер“, нè вакцинираa со „спутник В“

Пратеникот и лидер на Демократски сојуз, Павле Трајанов, реагира на процесот на вакцинација против ковид-19 и вели дека пратениците се дискриминирани. Неговата забелешка е во тоа што првично им било најавено дека ќе се вакцинираат со „Фајзер“, но денеска им била аплицирана руската вакцина „спутник В“. Тој вели дека наспроти изборот на граѓаните да одлучат […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: ПАУНОВСКИ ЌЕ БИДЕ РАЗРЕШЕН, НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕПУКУВА СО МЕНЕ

„Рамковно вработените се прераспоредени согласно плановите и Законот. Директорот на пазарниот инспекторат е поставен од Владата, но не можете да си дозволите вакви коментари, да ги понижувате надредените. Очекувам службите да отворат постапка за негово разрешување“, изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање, коментирајќи ја полемиката со директорот на ДПИ, Стојко Пауновски. Според него, неоправдано […]

______________________________________________________________________________________________________

Адвокатот Пешевски: Пратеничката со коронавирус стори кривично дело по член 206 од КЗ, а за истото не ѝ важи пратеничкиот имунитет

Адвокатот Драган Пешевски преку објава на Фејсбук вели дека пратеничката која денеска се појави во скафандер во Собранието сторила кривично дело по член 206 од КЗ, а за истото не ѝ важи пратеничкиот имунитет. – Пратеничкава се пофали, глумеше кловн, ги спаси граѓаните со гласање за „најбитните закони in the history of Babylon“, но меѓу […]

______________________________________________________________________________________________________

Апасиев до позитивните пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Пратеникот и лидер на „Левица“ Димитар Апасиев, денеска од собраниската говорница им се обрати на двајцата присутни позитивни пратеници на СДСМ кои дојдоа со скафандери и гласаат од кабината им порача дека први ќе одат во затвор кога ќе падне режимот. „Според одлуката на Владата, во членот 11 се предвидува строга изолација карантин во домашни […]

______________________________________________________________________________________________________

Мицевски до Џафери: Ова е срамота, следува кривична пријава и одговорност, загрозено е здравјето на сите пратеници

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, се обрати на Талат Џафери пред почетокот на 36-тата седница. „Подзакноскиот акт не може да биде поголем од Закон и Устав. Срамота е, непознавањето на правото штети, тоа е основна максима во правото, а вие со ваквиот однос, сте на правна одговорност и кривична одговорност. Одговнорноста е […]

______________________________________________________________________________________________________

ВО СКАФАНДЕР И ВОЗИЛО НА БРЗА ПОМОШ, ВО СОБРАНИЕТО ПРАТЕНИЧКА ПОЗИТИВНА НА КОРОНАВИРУС

Пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска-Стојчевска, позитивна на коронавирус, пристигна во скафандер во Собранието за да учествува во работата на 32., а потоа и на 36. седница кои треба да почнат во 14 часот. „Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна ковид-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат […]

______________________________________________________________________________________________________

СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ 5-ОТ ПАКЕТ МЕРКИ, ГЛАСАА И ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ВО СКАФАНДЕРИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС

Собранието денеска ги изгласа трите закони од петтиот пакет економски мерки за помош на граѓаните и фирмите погодени од пандемијата на ковид-19. „За“ гласаа 113 пратеници, вклучувајќи ја и опозицијата, како и двајца пратеници од мнозинството кои дојдоа во скафандери и гласаа од посебна просторија, бидејќи се позитивни на коронавирус. Станува збор за Законот за […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова се лекарите и медицинскиот тим кои работеа со часови за да спасат не еден туку повеќе животи

Благодарни сме на сите лекари кои учествуваа во постапката на утврдување мозочна смрт, во експлантација и во трансплантацијата на органи, како и на сите оние кои логистички ја поддржаа постапката. Целиот тим заслужува да биде споменат и да им се одаде признание. Трансплантацијата на срце се изврши на Клиниката за кардиохирургија. Тимот го предводеше директорот […]

______________________________________________________________________________________________________

Семејството Стајиќ донира 1 милион денари на семејството на Верче Белчовска со чии органи се спасија 3 животи

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија му донираат 1 милион денари на семејството, на трагично починатата 21 годишна девојка, кое покажа колку е цврсто во болката. Овие големи луѓе во најтешките моменти одлучија да ги донираат органите на нивната ќерка и сестра, а нејзиното срце, бубрези спасија живот на тројца […]

______________________________________________________________________________________________________

28-год Блаже доби бубрег од Верица – 18 години живеел со бубрег од мајкаси

Семејството Сапунџиеви од Кавадарци вечерва преку изјава за МИА се заблагодари за донираниот бубрег за нивниот 28-годишен син Блаже. Мајката Форка рече дека сочувствуваат со семејството на младата девојка Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, но изрази благодарност за хуманиот гест да ги подарат органите кои некому многу му значат. – Трансплантацијата помина успешно. […]

______________________________________________________________________________________________________

Момчето кое го доби срцето на почината Верица се виде со семејстсвото

Семејството на младиот Иле врз кого ноќеска беше извршена успешна трансплантација на срце, изрази сочувство и огромна благодардност до семејстсвото на починатата Верица Белчовска, без чиј хуман гест, животот на Иле немаше да може да биде спасен, пренесува Досие.мк. „Најпрво од сѐ, сакаме на семејството на младата Верица Белчовска да му изразиме сочуство за големата […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1