Archive | Македонија RSS feed for this section

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката NMK

Од понеделник се очекува да започне издавањето на новите регистарски таблички за возилата со ознаката NMK. Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на возилата. Обврската за замена на табличките на кои е досегашната ознака МК со новата NMK произлегува од Договорот од Преспа со кој се реши спорот […]

______________________________________________________________________________________________________

Изрешетани, избодени, на некои вадени очи и сечени раце -76 години од стрелањето на ваташките младинци

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и долга низа години ќе се пренесуваат од генерација на генерација. Настан кој никогаш не може да биде избришан […]

______________________________________________________________________________________________________

Стартува пробниот попис на населението, домаќинствата и становите

Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ќе започне со теренски активности за пробниот попис на населението, домаќинствата и становите. Пробниот попис ќе се спроведе во 32 пописни кругови на територијата на 13 општини во државата, и тоа во Гостивар, Кисела Вода, Зелениково, Штип, Радовиш, Куманово, Свети Николе, Кратово, Прилеп, Долнени, Струга, Кичево и Валандово. Како […]

______________________________________________________________________________________________________

Посебен сообраќаен режим за Задушница

Посебен сообраќаен режим ќе биде воведен денеска и за време на викендот во периодот од 06 до 16 часот на сообраќајниците околу гробиштата во Скопје поради верскиот празник Задушница. Сообраќајот кон гробиштата Бутел ќе се одвива кружно, односно возилата ќе се упатуваат по улицата „Александар Урдаревски” кон локалниот пат за селото Мирковци до влезот на […]

______________________________________________________________________________________________________

Тим на Камилоски изведе прво пресадување коска кај млада девојка по сообраќајка

Хируршкиот тим на Проф Др Виктор Камилоски искусен и признат трауматолог го изведе првото пресадувањена коска од една на друга нога кај 22 –годишна пациентка повредена во сообраќајна незгода. На нашата Универзитетска Клиника за Хируршки болести „Св. Наум Охридски“ -Скопје за прв пат во Македонија и во регионов е направена аутологно пресадување на коскено ткиво […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: „Знаеме како избегал Груевски – се сокрил во багажник”

„Знаеме како Груевски избега од земјата“, тврди македонскиот премиер Зоран Заев во интервју објавено во германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг каде за прв пат открива детали од бегството на екс премиерот од земјава, пренесе „Дојче веле“. – „Со лифт се симнал во подрумот, а потоа се сокрил во багажникот на автомобилот со кој бил изнесен […]

______________________________________________________________________________________________________

Детали за земјотресот во Македонија – Се стресоа два града

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, ноќва во 2 часот и 20 минути регистрирше земјотрес чиј епицентар се наоѓа на 140km југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 3.8, а беше […]

______________________________________________________________________________________________________

Спасовски: Камери на улиците, казни по пошта за прекршителите

Министерството за внатрешни работи изготува законски измени со цел да се воведе електронски систем во надзор на безбедноста на сообраќајот со поставување безбедносни камери, кои ќе можат да препознаат одредени прекршоци и директно да изрекуваат казни за сторителите со што ќе се намали еветнуалното влијание на човечкиот фактор и ќе се скрати времето на изрекувањето […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Зарем името го дадовме џабе?!

Посебна порака испрати премиерот Зоран Заев до најверојатно идниот премиер на Грција, Киријакос Мицотакис. Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЗ), пред најавената средба со германската канцеларка Ангела Меркел, македонскиот премиер му порача на Мицотакис дека не е во ничиј интерес повторно да се отвораат решени прашања. Конкретно Заев мисли на Преспанскиот договор и новото […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија во жолта алертна фаза – УХМР со апел до граѓаните

Земјава денеска ќе биде зафатена со температури од жолта алертна фаза информира Управата за хидрометеоролошки работи. Температурата ќе се искачи до 38 степени целзиусови, поради што се апелира до граѓаните да се заштитат од директна сончева изложеност, да избегнуваат престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, да носат светла и лесна облека. […]

______________________________________________________________________________________________________

Георгиевски: Гоце Делчев бил директор и учител во бугарско училиште во Штип

На кое училиште во Штип, Гоце Делчев беше директор? Одговорот е многу едноставен. Гоце Делчев беше учител и директор во Бугарското училиште во Штип. Тогаш немаше Македонски училишта, имаше Српски, Грчки Бугарски, е зошто Гоце Делчев избрал да биде директор во Бугарското училиште? И не само Гоце Делчев, и Дамјан Груев, Ѓорче Петров, Никола Карев, […]

______________________________________________________________________________________________________

ЦДУ: што е проблем одложувањето за три месеци, поглавјата ќе се отворат во декември

Од владејачката ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ велат дека „не разбираат зошто е толку голем проблем одложувањето за три месеци на одлуката за преговори со Северна Македонија, особено што веќе е решено дека отворањето на првите поглавја од преговорите ќе се случи во декември“. – Што се однесува до Северна Македонија, […]

______________________________________________________________________________________________________

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ЕУ, но само таа против Албанија доби мнозинство гласови, вклучително и од владејачките партии, со 105 гласа од вкупно […]

______________________________________________________________________________________________________

Меркел – Заев: Скопје го испорача очекуваното, Берлин ќе даде зелено светло за преговори во септември

По средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев останува отворена можноста одлука за почеток на преговори со Северна Македонија да се донесе уште летово или, сепак, наесен, што е пореална опција. Меркел му рекла на Заев дека С. Македонија испорачала и дека таа е многу позитивна за досието на земјава. Канцеларката најавила […]

______________________________________________________________________________________________________

Поевтинија горивата – Од ноќеска на полноќ

Од ноќеска на полноќ за три денари се намалија ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два ипол денари, така одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Согласно оваа одлука, новата цена на ЕУРОСУПЕР 95 изнесува 66,50 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 69 ден/лит. Малопродажната […]

______________________________________________________________________________________________________

По пожарот во станот во Кисела Вода, станарите се уште немаат пристап до своите домови, увидот е во тек

Утрово треба да започне увидот во станот кој вчера беше пеплосан во пожар, дознава „Курир„ Вчера во текот на денот целиот влез беше испразнет, а на станарите не им беше дозволено да се вратат дома за да преноќат. Полицијата го обезбедуваше влезот во текот на ноќта од кражби, а истиот влез и соседниот вчера и […]

______________________________________________________________________________________________________

Полицијата ги сопрела Али и Ангела неколку часа по убиството на Пино: Познато е што правеле таа вечер

Патрола на сообраќајната полиција ги сопрела Ангела Ѓорѓиевска и Али Фуркан неколку часа откако го убиле Пинета Секондо, додека со автомобилот „опел аскона“ на Фуркан се возеле од Ѓоре Петров кон Скопје, дознава „Код“. Полицајците не ни претпоставиле што се случило претходно, па по легитимирањето ги пуштиле. Како што дознава „Код“ од извори на истрагата,  […]

______________________________________________________________________________________________________

До крајот на неделава тропско време со повремен дожд, град и грмежи

Топлото и спарно време со температури до 39 степени ќе се задржи во земјава до крајот на неделава. Најтопло ќе биде ќе биде од четврток до недела. Најниските утрински температури, пак, ќе бидат околу 12 степени. До средината на неделата претежно во попладневните часови понекаде ќе има појава на изолирана нестабилност со пороен дожд, грмежи […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1