Archive | Македонија RSS feed for this section

Зекири поднесе неотповиклива оставка од функцијата генерален секретар на Владата

Генералниот секретар на Владата Мухамед Зекири денеска на својот фејсбук профил објави дека поднесува неотповиклива оставка од функцијата. -Почитуван претседател на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски. Низ мојот работен век секогаш сум го одбирал вистинскиот пат, патот на чесноста, праведноста и вистината. На овие мои животни вредности сакам да останам доследен. Затоа, како […]

______________________________________________________________________________________________________

Рускоска: Имаме податок каде се парите, предметот против Зекири е добиен во 2021

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајца хрватски државјани и висок функционер во Владата на РСМ во својство на службено лице, осомничен дека сторил кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Обвинителката Вилма Рускоска денеска изјави дека предметот за истрагата […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина ракометарот на РК Бутел, Денис Тот

Ракометарот на РК Бутел, Денис Тот почина на КАРИЛ, дознава Курир од болнички извори. И покрај напорите на лекарите, тие не успеале да го спасат 27 годишниот ракометар од Хрватска. Во медиумите доцна синоќа беше објавена информација дека Тот бил физички нападнат и со тешки повреди, бил пренесен во Клиничкиот центар во Скопје. Неговиот брат, […]

______________________________________________________________________________________________________

Облачно и врнежливо, во среда краткотрајна стабилизација на времето

Претежно облачно време ќе преовладува денеска во државава. Попладне од западните кон централните делови ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец кој ќе биде поизразен вдолж Повардарието. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 15 степени. Во Скопје, променливо облачно […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонци 54,21 %, Албанци 29,52 %: Ова се резултатите од Пописот 2021

Од вкупниот број попишани граѓани, резидентни и нерезидентни, Македонци се 54,21 %, Албанци, 29,52 %, 3,98 % Турци, 1,18 се изјасниле како Срби, 0,87 се Бошњаци, а 0,34 отсто се Власи. Ова се резултатите од Пописот на населението и домаќинствата спроведен во текот на минатата година во Северна Македонија. Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Еуфорија во центарот на Скопје за победата на Македонија

Со свирежи, развеани македонски знамиња и пароли се слави победата на Македонија во дуелот против Италија. Низ улиците на Скопје речиси веднаш откако заврши натпреварот, скопјани излегоа со автомобилите за да го прослават пласманот на Македонија во финалето на Светското првенство.

______________________________________________________________________________________________________

На 29-ти март Македонија гостува во Порто – фудбалерите слетуваат во 18:30

Македонската фудбалска репрезентација ја заврши успешно операцијата Италија и со голема победа од 1-0 обезбеди пласман во финалето од баражот за СП во Катар. Решавачкиот натпревар со Португалија која беше подобра од Турција ќе се одигра на 29-ти март во Порто.Инаку фудбалската репрезентација на Македонија од Палермо ќе се врати утре попладне и се очекува […]

______________________________________________________________________________________________________

ОВА Е ГОЛОТ – Сензација во Палермо, Македонија ја елиминира Италија

Македонската фудбалска репрезентација направи сензација во Палермо совладувајќи ја домашната селекција на Италија со 1-0 во полуфиналето од баражот за СП во Катар и ќе игра финале со Португалија која беше подобра од Турција. Нашата репрезентација одигра одличен натпревар на тактички план и во финишот со голот на Александар Трајковски ги елиминира европските прваци.Средбата со […]

______________________________________________________________________________________________________

Администраторите на „Јавна соба“ добија по четири години затвор

Основачот на групата каде се споделуваа порнографски материјали од жени од Македонија без нивна дозвола, доби четири години затвор, а исто толку, односно четири години, доби и администраторот Михаил Паневски му се досудени. Тие се гонеа бидејќи со дозволиле да биде достапно видео на кое се прикажани полови дејствија со дете. Двајцата одговараа за кривично […]

______________________________________________________________________________________________________

Од ноќеска Дизелот поскапе за 3 денари

Според новата одлука на РКЕ цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 останува непроменета и изнесува 93, 00 денари за литар, како и на ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 95,00 денари за литар. Дизелот од полноќ поскапува за уште 3 денари и ќе чини 97 денари за литар, за разлика од вчерашните 94 денари. Највисоките малопродажни […]

______________________________________________________________________________________________________

Од Украина досега евакуирани околу 120 македонски граѓани

Oд Украина досега вкупно се евакуирани 120 лица, од кои дел се украински државјани со нивни семејства, информираше министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг и посочи дека за еден час на граничниот премин Деве Баир ќе пристигнат група граѓани, меѓу кои и семејството со новороденчето. – Од нив, 20 го искористија нашиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Следува облачно и студено време

Времето денеска е променливо облачно со локални врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во вечерните и ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Ќе дува слаб до умерен, а попладне вдолж Поварадрието повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде […]

______________________________________________________________________________________________________

Русија објави список на непријателски земји, меѓу нив и Северна Македонија

Владата на Руската Федерација објави список на земји кои вршат „непријателски дејствија против Русија“ меѓу кои е и Северна Македонија, соопшти прес-службата на Кабинетот на министри. – Владата одобри список на странски земји и територии кои вршат непријателски дејствија против Русија, руските компании и граѓани. Наредбата за тоа е потпишана – се наведува во соопштението. […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Точат гориво во контејнери за вода Гужви низ цел Балкан – се е вештачки велат надлежните, горива и резерви има

Километарски колони на бензиските пумпи низ целиот Балкан. Надлежните смируваат дека гориво и резерви има. Но тоа не им значи нешто на оние кои одлучиле да си го наполнат автомобилот. Но има и такви кој на бензиска дошле со контејнери за вода и нив ги полнат. Ова видео ни го испрати наш читател. снимено е […]

______________________________________________________________________________________________________

Пет семејства заглавени во Киев, Македонци и во Харков

Најмалку 5 македонски семејства се отсечени и заглавени во Киев. ,,Граѓаните кои се во можност треба да се упатат во западниот дел на Украина, кон Конзулатите на Романија во Солотвино и Чернаути, како и кон конзулатите на Унгарија во Узгород, Берегове и Мукачево.Од министерството информираат дека на овие локации ќе им биде пружена дополнителна помош […]

______________________________________________________________________________________________________

150 планинари заглавени во хотел Молика, патот завеан од снег

Околу 150 планинари од планинарското друштво „Лисец“ од Штип, придружувани од колеги од Србија и Бугарија, кои учествуваа во традиционалниот Февруарски поход, се пожалија дека останаа заглавени на Пелистер. Велат дека не можат да го напуштат хотелот „Молика“ зашто единствениот асфалтен пат кој води низ Пелистер и од каде треба да заминат, има наноси од […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата одлучи: Забранет влез за руските авиокомпании во воздушниот простор

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука да воведе забрана за влез во воздушниот простор на територијата на Северна Македонија за авио компании од Руската Федерација. Оваа одлука, како што соопшти владината прес-служба, со која се приклучиме на препораките на ЕУ и на земјите членки кои веќе донесоа таква одлука, е донесена на денешната 18-та […]

______________________________________________________________________________________________________

МНР: Обезбедивме вакуација на нашите граѓани од Одеса

Информираме дека Министерството за надворешни работи во соработка со партнерски земји обезбеди транспорт за евакуација на нашите државјани кои во моментот се наоѓаат во Одеса, Украина. Поради тоа, апелираме нашите државјани кои се наоѓаат во Одеса, итно да го контактираат министерството, со цел достава на податоци и координација на процесот за евакуација на дежурниот телефонски […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1