Archive | Живот RSS feed for this section

Утре е голем празник – обичаи и верувања за Прочка

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание на црквата, додека огновите, гатањата, карневалите и сл. се остатоци од претхристијанските пролетни забави. Празникот Прочка или Велики Поклади, меѓу народот познат и како Проштени Поклади, спаѓа во најголемите […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес е тежок празник: Наоѓање на главата на свети Јован Крстител- избегнувајте ги овие работи

Православните верници денеска го одбележуваат денот на првото и второ наоѓање на главата на св. Јован Крстител. Великиот и славен Крстител Јован беше убиен по желба и наговор на злобната Иродијада, жената на царот Ирод. Откако му ја отсекоа главата, Иродијада нареди да не ја погребуваат заедно со телото, зашто се плашеше дека страшниот Пророк […]

______________________________________________________________________________________________________

Направете го ова во недела за Прочка

На 10 март во недела ни доаѓа големиот празник Прочка. На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка си, снаа кај свекрва, сестра кај сестра си и секој секому му вели: „Прости ми“, а тој одговара: „Простено да ти е од мене и […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Преподобен Макариј Египетски – ќе ви ја смири душата и ќе ве спаси од нервози

поред календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 јануари. Денеска е Преподобен Макариј Египетски. Овој Макариј, кого црквата го нарекува уште и Велики, се роди во Горен Египет, во 300 година. Кога стаса за женидба родителите го оженија против негова волја, но жена му умре по неколку денови, а наскоро умреа и родителите, а […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Св. Антониј Велики – заштитник од лудилото и од ѓаволот, ова се народните верувања и обичаи

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 јануари. Денеска е Св. Антониј Велики. Свети Антониј е роден во Среден Египет, во 251 година. На 20-годишна возраст остана без родителите. Мораше да се грижи за останатото богатство и за својата помала сестра. Еден ден во црква ги слушна зборовите: Ако сакаш да бидеш совршен, […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска се празнува Свети Сава: Ако загрми на овој ден не е на арно

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 јануари. Денеска е Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава. Света Нина потекнува од благородничко кападокиско семејство. Од мала била воспитана во Христовиот дух. Подоцна отишла во Грузија, го покрстила грузиското царско семејство и до крајот на животот (335 г.) ја обиколила цела Грузија, проповедајќи го […]

______________________________________________________________________________________________________

Храбра мајка го прекинала лекувањето од леукемија за да роди бебе, но починаа и бебето и мајката

Младата Брајана Раулингс направи вистински херојски поддвиг , прекинувајќи ја терапијата за леукемија , само за да роди бебе. Но , за жал по само 12 дена бебето почина , а битката за живот ја изгуби и храбрата мајка. Таа на 19 години почина , бидејќи се откажа од терапијата за тешката болест за да […]

______________________________________________________________________________________________________

Свети Атанасиј, после овој празник сѐ е полесно…

На 31 јануари месецов е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте… Нашиот народ два пати го празнува споменот на свети Атанасиј Велики. На 31/18 јануари се празнува празникот Танасовден ‒ зимен, а на 15/2 мај Танасовден ‒ […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Крстовден: Тежок празник и строг пост!

Денеска се празнува големиот Христијански празник, Крстовден. Верниците овој голем празник го слават во пост, со одење во црква и палење свеќа, се прекрстуваат и ја читаат „Оче наш“. Зимскиот Крстовден никогаш не го менува датумот и се слави еден ден пред Богојавление. Постот е задолжителен и ригорозен. Кој може, тој ден пости само со […]

______________________________________________________________________________________________________

Водици-Богојавление – Еве што треба да направите на овој ден

Водици-Богојавление е еден од најголемите празници за православните верници. Еве што треба да направите на овој ден: 1. Се отвара небесата Се смета дека ден пред Богојавление, точно на полноќ треба да погледнете во небото и да си замислите желба која ќе се отствари. 2. Се става огледало под јастукот Обичај е неомажените девојки пред […]

______________________________________________________________________________________________________

На Водици сите одат по света вода – ова треба да го направите

Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на полноќ се исполнуваат сите желби. Бројни верници на Богојавление одат во црква по света вода со која домашните потоа ќе измијат, но за да осветената вода навистина биде делотворна, пред и после земање […]

______________________________________________________________________________________________________

Водокрст – обичаи поврзани за овој ден, што се треба да направите

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита моќ. Празникот е востановен во спомен на некогашните обичаи кои се изведувале на тој ден, кога биле крштевани луѓето кои го примиле христијанството. Ден […]

______________________________________________________________________________________________________

Tри празници во еден ден – Oбрезание Христово, Нова Година, Свети Василиј Велики

Oбрезание Христово, Нова Година, Свети Василиј Велики Tри празници во еден ден (Именден празнуваат: Васил, Василка, Васка, Весела, Веселинка, Веска, Нове, Новка…) На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Овој празник се совпаѓа со празникот на Свети […]

______________________________________________________________________________________________________

Се крши леб со паричка за среќа – Вечер е Стара нова година утре Василица

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден. На семејната трпеза се крши погача со паричка. Се верува дека на […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Света Анисија: Сите девојки и жени кои имаат неисполнета желба да направат една работа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 декември. Св. маченичка Анисија. Анисија беше родум од Солун. Потекнуваше од угледен и богат род. Родителите и беа побожни луѓе и добро се погрижија околу нејзиното воспитание; уште од младоста таа многу го засака Бога. Набргу умреа нејзините родители и таа го наследи нивното огромно богатство. […]

______________________________________________________________________________________________________

Трет ден Божиќ – денеска се празнува светецот кој прв настрада за Христовата вера

Православните христијани денеска на третиот ден од Божиќ го празнуваат Свети архиѓакон и првомаченик Стефан, кој бил каменуван зашто проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе. Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко. На третиот ден од празникот Божиќ светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и […]

______________________________________________________________________________________________________

Голем и тежок ден, Сабор на Пресвета Богородица – направете го ова

Денеска е Собор на Пресвета Богородица. Црквата утврдила веднаш после големите празници да се слават и учесниците во настанот што се празнува. Затоа денес, по празникот Рождество Христово, се слави Пресветата Богородица. Најмудра пракса. Зашто најчистата утроба на Марија беше единствена способна да го прими оној кој го надвишува се она што е создадено. Во […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре е голем и тежок празник – го славиме заштитникот на болните, старите, сиромашните

На третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој прв настрадал за Христовата вера. Веднаш по слегувањето на Светиот Дух во Ерусалим била формирана христијанска општина, биле избрани седум ѓакони да се грижат за сиромасите, за болните, старите, вдовиците […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1