Archive | Живот RSS feed for this section

Да даде Господ… Македонски клетви

Од сите клетви најтешки се татковата и мајчината клетва, потоа кумовата клетва, која според народното верување секогаш се исполнува, и која дури и Бог ја одобрува и ја поткрепува. Се верува дека оној што родителите ќе го проколнат нема да помине добро. Уште повеќе веруваат ако него клетвата не го фати, таа ќе ги стигне […]

______________________________________________________________________________________________________

Оваа билка мора да ја чувате во домот: Ослободува од стрес и носи пари

Сојузник во борбата против депресијата, а ви помага и да се ослободите од насобраниот стрес. Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби е идеално време да почнете да ја одгледувате во вашиот дом. Еве 10 причини зошто тоа ќе ви се исплати! Сојузник во борбата против депресијаГо чува здравјето а […]

______________________________________________________________________________________________________

Не можела да го спаси животот на својот син – не знаела што да прави (Видео)

Детето скока во домашниот базен, ја удира главата во цемент и во несвест пропаѓа на дното од водата, мајката не може да му помогне на својот син поради тоа што не знае прва помош  Кога мајката забележа дека се случи нешто страшно, без да размислува скокна во базенот, но сето тоа е бадијала кога не може […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес останете дома и не ги прекорувајте децата колку и да згрешиле

Св. великомаченик Димитриј – Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Тогаш завршува летниот и започнува зимскиот период од годината. Поради собраните плодови, значително намалениот ден, студеното време и сл. се вели дека со Митровден започнува зимата. Оттука и македонската народна пословица: „Дојде ли Митровден, чекај си Ѓурѓовден“. Народниот обичај […]

______________________________________________________________________________________________________

Вечерва се отвора небото пред големиот христијански празник: Ако не сте дома за Митровден, ќе ви се случува ова

Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Утре именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се родил во Солун, во третиот век. Бил син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко му, цезарот Максимијан го поставил Димитриј на истото место и посебно му препорачал да […]

______________________________________________________________________________________________________

Кои цвеќиња го прочистуваат воздухот во домот

Без разлика дали  е нов или постар, вашиот дом може да биде извор на штетни  и невидливи токсини. Овие хемикалии можат да се најдат во бои, пластика, теписи, средства за чистење и многу други работи и материјали и се прошируваат преку воздухот во вашиот дом. Три основа закани се во повеќето домови се: –    Формалдехид (теписи, […]

______________________________________________________________________________________________________

Моќта и чудата на Лесновскиот манастир (ВИДЕО)

Бог постои и прави чуда, а за тоа говори и настанот што се случи пред неколку години на првиот ден Велигден во манастирот „Св. Гаврил Лесновски“. Имено, едно 13 годишно девојче од Кочани, со помош на промислата Божја и по молитвите на отец Гаврил Светогорец, чудесно се излекувало од тешка болест и состојба во која […]

______________________________________________________________________________________________________

Доаѓа голем празник: Еве што треба а што не да правите за Митровден

Православната црква идниот петок го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј е роден во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко […]

______________________________________________________________________________________________________

Едноставен трик пешкири да мирисаат и по перењето

Доколку се мачите се груби пешкири кои не мирисаат по перењето, не се грижете. Постои едноставно решение кое се наоѓа во вашата кујна. Ова може да го решите со сода бикарбона во комбинација со оцет, а оваа мешавина инаку е позната како драгоцена помош во домаќинството. Сепак, пред да ја употребите имајте на ум дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Не верувате во судбина?Мајка пронашла стара слика од момчето на ќерката и открила неверојатен факт (ФОТО)

Многу вљубени парови тврдат дека им било судено кога тогаш да завршат во врска или брак, но овој пример ја кренал оваа изрека на едно сосема ново ниво. После четири години врска, Хајди Паркер и Ед Савит решиле да ги запознаат своите семејства. Тие решиле да ги поканат мајката на Ед, Фиона и мајката на […]

______________________________________________________________________________________________________

Во недела е голем и тежок празник: Ја викаат Црна света Петка, а штити од несреќи и болести

Иако ја викаат Црна света Петка, луѓето веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Поради тоа, народот ја нарекува уште и мајка Параскева. Православните верници ќе ја прославуваат света Петка во недела, на 27. октомвр. Ова е еден од празниците што нашиот народ најмногу ги прославува, а познат […]

______________________________________________________________________________________________________

Доаѓа големиот празник Света Петка

На 27 октомври се празнува света Петка. Православните верници ја слават Света Петка или Црна Света Петка, зошто веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Оваа славна светителка се роди во градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ѝ беа богати и благочестиви христијани, а освен Петка имаа […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Св. апостол Тома – Во народното паметење останал како неверен Тома

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 октомври. Денеска е Св. апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во личноста на неверниот Тома го видоа симболот на сомнежот во Христовото воскресение, […]

______________________________________________________________________________________________________

Како да се храните здраво и добро – а да заштедите пари

Здравата храна за жал може да биде доста голем товар за буџетот, ако сакаме да купуваме квалитетни намирници од докажани производители. Сепак, постојат неколку мали трикови кои ќе ви помогнат да откриете како да заштедите пари, но повторно добро да се храните Еве неколку предлози кои треба да се применуваат при секое пазарење на храна […]

______________________________________________________________________________________________________

Станот топол, а сметки за струја мали

Во зима, природно, сметките за струја прилично се зголемуваат, затоа што покрај централното греење често морате становите да ги дозагревате со греалки на струја, најчесто поради лошата изолација. Уште потешко им е на тие со етажно греење. Сепак, постои едноставен трик со кој можете да зачувате некои денар во новчаникот, а притоа станот да ви […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве како да заштедите на гориво

Штедење, деновиве, е збор кој често се слуша. Луѓето се` повеќе се одлучуваат да штедат поради ограничените средства… Доколку сакате да заштедите на гориво ви пренесуваме неколку совети како тоа да го направите: Не точете до врв Оној момент кога дршката за бензин ќе кликне и ќе престане да точи гориво во резервоарот, вашиот автомобил […]

______________________________________________________________________________________________________

Незнаат за рак, живеат 100 години – еве зошто ова племе е имуно на канцер

Леатрилот, кој се нарекува и витамин Б17 е еден од бројните лекови кои го лекуваат ракот но медицината упорно ги игнорира. Тој не е единствен, во природата постојат огромен број билки кои се лековити. Забранети се за користење дури и здравствените додатоци кои го содржат овој витамин. Добро познато е дека „модерниот“ човек е поизложен […]

______________________________________________________________________________________________________

Како и каде може да заработите 100.000 евра годишно

Огласите за работа во далечните земји станаа многу популарни особено поради тоа што просечната плата во Македонија е и по 12 пати помала во однос на странство. Еве колку пари може да заработите доколку се вработите како работник на нафтена платформа, како ловец или риболовец или како собирач на краби. За работа на нафтените полиња […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1