Archive | Живот RSS feed for this section

Вера, Надеж, Љубов: Денеска е православниот Валентајн

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 септември. Денеска се слави празникот на љубовта и надежта, пандан на католичкиот Валентајн Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. На овој ден именден празнуваат: Софија, Софка, Вера, Верица, Нада, Надежда, Натка, Љубе, Љупчо, Љубен, Љубомир, Љубосав, Људмил, Љуба. Во својот […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Крстовден: Каков ќе биде овој ден, таква ќе биде зимата – верувања и обичаи

На Крстовден се држи строг пост, а многу верници овој ден јадат само леб и грозје. Денеска православната црква и верниците го прославуваат Крстовден, кој според учењето на црквата означува налагање на крст на кој е распнат Исус Христос. Крстот, според преданието, во 326 година го пронашла царица Елена, мајка на цар Константин, кога отишла […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Преображение Христово

Празникот Преображение Господово спаѓа во големите празници што ги празнува Светата Христова црква, но тој и со поголемиот број обичаи и верувања има значајно место во животот на нашиот народ, така што во целокупното празнување на овој празник следиме повеќе слоеви на народната култура. На Преображение прв пат се јаде грозје или друго овошје откако […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е голем празник: Православните верници ја прославуваат Св. Петка

Оваа Параскева (Петка) беше родум од Рим. Родителите и беа христијани, така што од мали нозе ја воспитаа во Христовиот дух. Кога и умреа родителите го раздаде целиот свој имот на бедните и се замонаши. Со голема ревност го проповедаше словото Божјо, не криејќи се од никого. Така и стигна до римскиот суд. Неколку пати […]

______________________________________________________________________________________________________

Во петок е Св. Пантелејмон – Започнете бизнис или тргнете на патување

Доколку планирате да започнете некаков бизнис, во петок е вистинскиот ден за тоа. Се верува дека секое работење на Свети Пантелејмон е благословено и ќе ве направи успешни. Исто така, доколку сте планирале патување, тргнете токму на овој ден. Свети Пантелејмон бил голем патник, а денес е заштитник на сите оние на кои улицата им […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Св. пророк Илија – Илинден

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 јули. Денеска е Св. пророк Илија-Илинден. Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните грмотевици. Именден празнуваат: Илија, Илко, Илинка, Илинденка, Илина, Иљо, Илчо… Свети […]

______________________________________________________________________________________________________

Овој ден покажува кој ќе биде здрав, кој болен: Обичаи за Петровден

По примањето на Светиот Дух апостолите се растуриле по светот за да ја проповедаат светата Христова вера. На тој план меѓу нив најповеќе се истакнале светите апостоли Петар и Павле. На иконата светите апостоли Петар и Павле се претставени заедно, Петар со клучеви од рајот, а Павле со меч, симбол на сопствената смрт. Според некои […]

______________________________________________________________________________________________________

Запалете свеќа и сетете се на оние кои веќе не се со нас: Денес е Задушница

Православните христијани, петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме свеќи за покој на душата. Тоа е ден посветен на молитивите за покојните роднини и пријатели. На […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре и во сабота е задушница

Православните христијани, утре и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме свеќи за покој на душата. Тоа е ден посветен на молитивите за покојните роднини и пријатели. […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Свети Василиј Острошки – за неговите чуда знае цел свет

Православната црква и верниците денеска го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец, чиишто чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо и доказ за светоста на Василиј е чудотворната моќ на неговото тело. Тој, кој во својот земен живот личел повеќе на ангел отколку на човек, го воздигнал својот дух до престолот Божји, а своето […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Св.великомаченик Георгиј Победоносец (Ѓурѓовден)

Празник на обновувањето на природата и на животот воопшто Именден празнуваат: Ѓорѓија, Ѓуро, Ѓурѓа, Ѓоре, Ганка, Ганчо, Гинка, Ѓурѓица и др. Големиот црковен и народен празник посветен на светиот великомаченик Георгиј Победоносец меѓу народот познат како Ѓурѓовден спаѓа меѓу неподвижните празници или меѓу празниците со постојан датум. Секоја година се паѓа на 6 мај според […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѓурѓовден – еве што не треба да правите

Православните верници во понеделник го прославаат Ѓурѓовден, празникот кој е врзан со најголем број обичаи што постојат во народното верување. Овој светец се смета за граница меѓу зимата и летото, празник врзан за здравјето на домашните, женачката, плодност на стоката и добри посеви. Главен обичај е плетење венец од билки, миење со цвеќиња, капење во […]

______________________________________________________________________________________________________

Замислете си желба – На трет ден Велигден се случуваат чуда

Денеска е Воскресение Христово – Трет ден. Во Водената седмица, како што се нарекува првата недела по Велигден, особено се признаваат, и по важност се издвојуваат Водениот вторник и Водената сабота. Според старо народно верување, вторниците важат за баксузни денови. Но, не и овој. Кај луѓето, Светлиот или Водениот вторник се смета за посебен ден, […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Цветници

Овој празник е подвижен празник. Зависи од тоа во кој ден ќе падне Велигден. Се слави секогаш во неделата пред Велигден, затоа што тоа е денот кога го доживуваме Христовото славно влегување во Ерусалим, градот во кој по неколку дена Христос ќе биде погубен. Кога Христос влегуваше во Ерусалим, луѓето го пречекуваа со извици, постилајќи […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Благовештение

Празникот Благовештение е еден од најголемите празници на Христовата Црква. Тоа е момент кога се слави веста за повторното воспоставување на единството на Бога и човекот. Момент кога пред нас повторно се отвораат еднаш затворените врати на вечниот и блажен живот. Празникот е конкретно поврзан со оној настан кога архангелот Гаврил и ја соопшти веста […]

______________________________________________________________________________________________________

Во недела е Благовец: Ова е првото нешто што треба да го направите тоа утро

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу народот повеќе е познат како Благовец, Благоец, Блошчојне и сл. Се смета за тежок празник поради што тогаш не се работи. Некои дури го сметаат за голем празник како Велигден поради […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е Младенци, ова се сите поврзани обичаи

Денеска е Младенци, празникот на љубовта и младоста. Празникот на пролетта 22 март (9 март, стар стил) младите го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден Светата православна црква го празнува споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за Христовата вера. Именден празнуваат: Младен, Младенка и др. […]

______________________________________________________________________________________________________

Денеска е голем и тежок празник: Направете го ова за среќа

Тодорова сабота е празник посветен на Светиот Великомаченик Теодор Тирон, кој настрадал во прогоните на христијаните од страна на римскиот цар Максимилијан. Овој ден се празнува во спомен на едно чудо што го направил св. Теодор Тирон околу 50 години по неговото заминување. Со празникот Тодорова сабота се поврзани и други обичаи и верувања. Во […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1