Католиците ширум светот денес го празнуваат Бадник


Католиците ширум светот денес го празнуваат Бадник. Верниците, традиционално, постите ги завршуваат со појавата на првата вечерна ѕвезда на небото,сите христијански народи го прославуваат Божиќ со најразлични обичаи.

Божиќ утре го слават и Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква кои го прифатија Грегоријанскиот календар.

Преостанатиот православен свет кој се води според Јулијанскиот календар, меѓу кои и Руската, Српската и Македонската православна црква, Ерусалимската патријаршија, како и дел од монасите на Света Гора, Божиќ ќе го одбележат на 7 јануари.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1