Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Сте добиле казна, а не ви стигнала? -Еве за колку време застаруваат сообраќајните прекршоци!

Во случај да направите сообраќаен прекршок, овластеното лице – сообраќаен полицаец треба да направи записник, а на истиот се поптишува и сторителот. Потоа, службеното лице на сторителот му врачува покана за плаќање на глоба во рок од 8 дена од врачувањето на поканата. Ако сторителот доброволно не ја плати глобата, службеното лице ќе поднесе барање […]

______________________________________________________________________________________________________

Дознајте дали некој ви ги злоупотребува фотографиите на Фејсбук

Иако станува збор за многу корисна опција, можноста на Фејсбук да ве препознае во секој момент вознемири многумина. Новиот додаток на најпопуларната социјална мрежа користи препознавање на лица за да ви испрати нотификација доколку некој неовластено постави ваша слика на Фејсбук. Фацијалното препознавање не е ништо ново на Фејсбук, но она што е ново е […]

______________________________________________________________________________________________________

Истражување: Ајфон зрачи повеќе од Самсунг

Германската сојузна канцеларија за заштита од зрачење направи база на голем број паметни телефони и нивото на зрачење кое што секој од нив го емитува. Некои од уредите емитуваат високи фреквенции, особено за време на телефонскиот разговор, додека други се попристојни и може да се окарактеризираат како безопасни. Меѓународната комисија за заштита од нејонизирано зрачење […]

______________________________________________________________________________________________________

Закопаното богатство во Лешок – мамка за дивите трагачи по злато

“Дивите копачи бараат злато, накит, вредни предмети, но не обрнуваат внимание дека го уништуваат културното богатство на овој со закон заштитен комплекс,, Северно, на нецел километар над денешниот лешочки манастир “Свети Атанасиј”, среде габрова и дабова шума, на шарпланинска падинка се наоѓа еден речиси целосно разурнат манастирски комплекс, посветен на светецот Атанасиј. Според поновите истражувања […]

______________________________________________________________________________________________________

Темпирана бомба во дворот на Охис – опасниот линдан пронајден во крвта на 8-годишни девојчиња

Сите што треба, знаат дека во дворот на некогашниот гигант Охис во Скопје лежи темпирана бомба, но за нејзино деактивирање досега не е направено речиси ништо, објави “360 Степени”. Илјадници тони токсичен отпад се депонирани овде во дворот на ОХИС. Отпадот е остаток од производството на пестицидот Линдан, кој се правел во фабриката. Меѓу токсичните […]

______________________________________________________________________________________________________

Од 60.000-180.000 денари оштета ќе ви исплати Град Скопје ако ве касне куче скитник

Во случај да ве касне улично куче, може да барате оштета од Град Скопје и „Комунална хигиена“. На адреса на градските власти за последниве две години по основ надомест на штета поради каснување од куче има поднесено 68 тужби. Висината на оштетата се движи меѓу 60.000 и 180.000 денари, во зависност од возраста, степенот на […]

______________________________________________________________________________________________________

Секоја втора жена го има: Митови за ХПВ-вирусот што може многу да ве чинат

Иако инфекцијата со ХПВ може да се развие на која било возраст, ако се заразите многу рано, тоа може да биде особено опасно бидејќи вирусот има повеќе време за предизвикување штета во организмот, што на крајот може да доведе до рак Сигурни сте дека не сте носител на ХПВ? Може ли девиците да го носат […]

______________________________________________________________________________________________________

Тавчиња со керамичка облога поопасни и од тефлонот – еве што содржат

Сте прочитале ли за штетноста на тефлонот, одлучивте ли да ги исфрлите тефлонските садови од кујната? Во потрага ли сте по нови, поздрави и безопасни садови? Дали ви влегоа во око оние убави бели тави и лонци со „револуционерниот“ керамички облог? Иако на нив пишува дека се „green“, „eco“ и „healthy“, овие тавчиња се можеби дури и поопасни од […]

______________________________________________________________________________________________________

ЧУДО од растение: Алгите филтрираат вода, воздух даваат струја и светлина (Видео)

Пјер Калеја успеал да создаде изум таканаречен „алги светилка“, која што може да го апсорбира јаглерод диоксидот во воздухот – по стапка од 1 тон годишно, речиси онолку колку што едно дрво го апсорбира во текот на целиот живот. Иако сеуште е потребено да се работи на ваквиот производ, „microalgae streetlamp“ има потенцијал да обезбеди […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО – ВИСТИНАТА: ЗИМСКИ ГУМИ VS ЛЕТНИ

Можете да имате врвен автомобил, но во услови на снег, без прикладни зимски гуми, од истиот можете да направите само луксузна и скапа санка.Летните гуми, ги губат своите својства на температури под 7 степени Целзиусови. Според тоа, зимската гума не е наменета само за снег, туку и за температури на воздухот под 7-иот степен. Законските […]

______________________________________________________________________________________________________

10-те најмоќни семејства – тие владеат со светот и ја диктираат историјата

Ротшилд Веројатно и самите знаете дека светската цена на златото се одредува секојдневно. Токму семејството кое ја диктира таа цена е Ротшилд. Освен што поседуваат сопствен рударски гигант Rio Tinto, тука се и Glencore и RIT Capital Partners како водечки инвестициски фондови во светот. Ова семејство од Хесе-Касел, покрај Франкфурт, успеа да го формира првиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Четири начини да се спасите од влага и мувла во вашиот дом

Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни начини да се спасите од нив. Масло од чајно дрво Во шишенце измашајте 450 милилитри вода и две лажици масло од чајно дрво, добро помешајте и испрскајте на зафатеното место. Не пребришувајте со крпа туку оставете да отстои. Треба […]

______________________________________________________________________________________________________

Документ на ЦИА потврдува – Македонскиот опиум бил најсилен, а го забраниле – кој се го шверцувал (Досие)

Благодарение на геолошките предиспозиции на македонската земја и специфичната клима, одгледувањето афион уште во раниот 19-ти век стана ветувачка активност. Производителите на опиум во Вардарската долина, помеѓу двете светски војни, задоволувале 43% од побарувачката на легалната преработувачка индустрија Македонскиот опиум благодарение на поволната почва и речни наноси бил меѓу најдобрите во светот, бидејќи содржел 14-16% морфин. […]

______________________________________________________________________________________________________

Германија бара работници плата од 3000 евра па нагоре- сепак внимавајте на ова!

Германија се сосочува со недостиг на кадар. Се бараат работници за различни позиции – од градежници  до менаџери, банкари, медицински кадар, информатичари. За сезонските работници, за работа на аеродром, продавачи, магационери  се бара минимално  познавање на германскиот јазик, односно положен А1 испит.  За останатите позиции, критериумите се поостри. Платите се движат од 3,000 евра па […]

______________________________________________________________________________________________________

Како најбрзо и најевтино до Вараждин за поголема поддршка на нашите ракометари

По огромниот успех на македонската ракометна репрезентација, која на Европското првенство во Хрватска се пласираше во втората фаза како првопласирана во групата, македонските навивачи веќе на големо прават планови како да стигнат до Вараждин. Таму нашите ракометари ќе ги играат следните три мечеви, по кои ќе се знае какви се шансите македонската репрезентација да се […]

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте на овие работи – уреди кои трошат струја и кога не работат

Дали знаете дека некои апарати во домаќинството водат “таен” живот и продолжуваат да работат дури и кога ќе го стиснете копчето за исклучување. Полнач без мобилен телефон Полнач оставен во струја троши енергија дури и кога на него не е приклучен телефон. Потрошувачката е минимална, па нема претерано да ве удри по џебот. Компјутери и […]

______________________________________________________________________________________________________

Руски медиуми: Промени на Балканот откако Македонија ќе го реши спорот со името

Македонија и Грција се блиску до договор за спорот со името на македонската држава, а конечното решение ќе доведе до сериозни геополитички промени на Балканот, пишува московскиот весник „Комерсант“. Според тврдењата на весникот, по договорот, Скопје речиси сигурно ќе добие повик за членство во НАТО. Весникот наведува и дека конечниот договор за името може да […]

______________________________________________________________________________________________________

Бадниково гранче – симбол на здравјето, среќата и славењето на животот

Домот за Бадник традиционално се украсува со бадниково гранче, кое го симболизира здравјето, го слави животот и вечната среќа. Бадниковото гранче е од дабово дрво, кое се смета за најиздржливо и за највековито. За разлика од другите листопадни дрвја на почетокот на есента листовите од дабот ја менуваат боја, но се задржуваат на гранките и […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1