Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Авионски несреќи во Македонија

Првата авионска несреќа во Македонија од цивилен карактер се случила на 22 октомври 1951 година. Авионот на ЈАТ, кој полетал од Белград се урнал на аеродромот во Скопје, при што загинале 12 луѓе. На 22 септември 1975 година авион од типот Антонов 2R при слетување на скопскиот аеродром се судрил со авион исто од типот […]

______________________________________________________________________________________________________

Февруари- прочистување, април- отварање: Еве што значат имињата на месеците

Сте знаеле ли дека пред календарските интервенции од страна на римскиот император Нума Помпилиј,‭ ‬годината почнувала со Март,‭ ‬а Јули не постоел како месец се до доаѓањето на Јулие Цезар на власт‭? ‬За тие што ги интересира,‭ ‬еве еден краток историјат на календарот,‭ ‬каков што го познаваме и употребуваме денес. Оригиналната римска година имала‭ ‬10‭ […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве што се измислиле жени, а вие денес неможете да живеете без овие изуми

До крајот на 20 век само 10% од од сите патентирани иновации беа дело на жени. Причината за тоа не е дека жените не се паметни или креативни, туку жените во минатот се соочувале со големи тешкотии и деградирање на нивниот труд и идеии. Еве некои од најпознатите изуми – дело на жена Сибила Мастерс, […]

______________________________________________________________________________________________________

Денот на силната жена – Среќен 8 март

Осми март е денот кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите. Идејата за посебен ден посветен на жените потекнува од почетокот на 20-от век, а на неа посебно инсистирало социјалистичкото движење. Првиот Ден на жената е одбележан на 28 февруари 1909 година во САД по иницијатива на Социјалистичката партија […]

______________________________________________________________________________________________________

Како и каде може да заработите 100.000 евра годишно

Огласите за работа во далечните земји станаа многу популарни особено поради тоа што просечната плата во Македонија е и по 12 пати помала во однос на странство. Еве колку пари може да заработите доколку се вработите како работник на нафтена платформа, како ловец или риболовец или како собирач на краби. За работа на нафтените полиња […]

______________________________________________________________________________________________________

Колку чини бесмртноста – веќе има замрзнато покојници кои ќе оживеат кога ќе се најде лек

Компанијата „КриоРус“ веќе цели осум години чува тела на покојници во течен азот за во иднина овие луѓе да можат повторно да се оживеат доколку науката пронајде начин за оживување на мртвите. Во процедура веќе имаат влезено 34 луѓе и 14 домашни животни, а потпишани се договори за уште над 100 луѓе. Нарачатели има и […]

______________________________________________________________________________________________________

Важни совети како да возите по снежни и замрзнати коловози

Возење автомобил во зимски период, особено кога има снег за голем дел од возачите преставува проблем, што и не треба да биде зачудувачки бидејќи во многу нешта се разликувауправувањето на возилото во зимски услови отколку во другите годишни времиња. Како да се стартува возилото, како да се управува и да се кочи на снег и […]

______________________________________________________________________________________________________

Како лесно да ги одмрзнете скалите, приодот до домот, или стаклата

Во снежните и зимски денови замрзнатите скали и влезови во зградите и куќите се „најопасното“ место. Со врнењето на снег и дожд, но и со секое излегување и влегување со нашите чевли носиме кал, снег и вода кои се заледуваат, па вие многу лесно може да паднете. За оваа сезона да не ви се случи […]

______________________________________________________________________________________________________

Испрскајте ја шофершајбната со овој раствор и наутро нема да биде заледена

Доколку вам ви е здосадено да го стругате мразот од шофершајбната со помош на оваа течност тоа ќе стане минато. Во прашање е трик кој што ќе в го олесни животот и нема да смрзнувате секое сабајле. Се што ви е потребно е во едно шишенце (распрскувач) да ставите 2/3 алкохол и 1/3 вода и […]

______________________________________________________________________________________________________

Како почнал да се празнува Божиќ

Божик е и свет религиозен празник и глобален културен и комерцијален феномен. Веќе два милениуми, луѓето низ целиот свет го практикуваат со традиции кои по природа се и религиозни и секуларни. Христијаните го слават денот Божик како годишнина од раѓањето на Исус од Назарет, духовниот водач чии учења ја поставиле основата на нивната религија. Популарните […]

______________________________________________________________________________________________________

Пред 46 години Југослвија се тресеше од епидемија на Вариола Вера – Вмешана била и Македонија

Постарите кој живее во Југославија во 1972 и те како се сеќаваат на паниката кога земјата ја зафати епидемија на Вариола Вера, помладите пак исто така се сеќаваат преку култниот филм за оваа епидемија. Според информациите во тоа време две клучни грешки се направени зошто вирусот е донесен од Мека во Косово, а за двата […]

______________________________________________________________________________________________________

„Лидија од Филипи, првопокрстената Македонка“

„Лидија од Филипи, првопокрстената Македонка“ е насловот на книгата од Ангелина Маркус, која е објавена во издание на самата авторка – Света Лидија, првопокрстената Македонка од Филипи е таа силна жена што ги поврза минатото и иднината, антиката со христијанството, кое го замени паганството со покрстување, заедно со апостолите што ги испратија евангелијата до народите […]

______________________________________________________________________________________________________

Колку ќе ви го испразни џебот Бадник и Божиќ – еве сметка

Трпезата за Бадник и Божиќ годинава ќе ја чини едно просечно македонско семејство околу 70 евра, што е околу третина од просечната плата во Македонија. 1. Бадниковата вечер -За оваа вечер најмногу пари ќе морате да одовите за печење на риба, нешто без кое што не може да се замисли трпезата за празниците. Рибата ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве што треба да направите – а што не смеете – за да си ја повикате среќата во новата 2019

На Балканот обичаите се некако поврзани со храната. Се верува дека новата година мора да се дочека со полн фрижидер, да има пари во секој паричник во куќата за да се има пари и да се полни цела година. Да се платат сите сметки пред празникот и во нова година да се влезе безгрижно. Ако […]

______________________________________________________________________________________________________

Бизарни ритуали за дочек на Нова година

Данците кршат чинии, Јапонците се кикотат, Бразилците носат бело, Шпанците јадат грозје, а Србите прасечко – сето ова во името на благосостојбата во новата година. Обичаите се различни, но низ цела планета луѓето се уверени дека одредени „адети“ носат среќа во идната година, а одредени се многу лоши за неа. Додека голем број жители на […]

______________________________________________________________________________________________________

Овие фотки ќе ги наежат и вратат во детството сите кои растеа во `80/`90 сетите (Галерија)

Денес имаме безброј различни видови чоколади, сокови, играчки, но сите кои растеа во осумдесетите добро знаат дека тогаш изборот беше многууу помал. Пример од сладолед имавте снешко, лени, фудбалска чашка – на прсти се броеше изборот. Но сите денес и те како ќе ги препознаат овие фотографии и ќе се навратат во времето кога биле […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве колку и за што се ќе плаќате – Од 1 јануари наместо персонален, граѓаните ќе плаќаат данок на личен доход

Законот за данок на личен доход доцна попладнево беше изгласан во Собранието, и со тоа за една седмица или поточно од 1 јануари следната година се напушта концептот на рамен данок и се воведува прогресивно оданочување. Со Законот се предвидува даночна стапка од 10 проценти, а се воведува и стапка од 18 проценти која ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Пристигнува поларен бран во Европа! Метеоролозите најавуваат екстремно ниски температури

Метеоролошкиот феномен „Ел Нињо“ наскоро ќе се формира и дополнително ќе влијае на временските услови ширум светот со што ќе ги зголеми шансите идната година да биде најтопла во историјата на мерењето. Како што предвидуваат од Центарот за предвидување на клима при американската Национална управа за океани и атомсфера, 80% има шанси „Ел Нињо“ веќе […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1