Archive | Балкан RSS feed for this section

Рама: Косово греши со бојкотот на регионалната иницијатива, ова не е мини-шенген

Косово греши што не учевствува во иницијативата за регионална соработка и на следниот самит во Драч треба да ја поправи грешката, порача албанскиот премиер Еди Рама, на заедничката прес-конференција на денешната втора средба во рамки на регионалната иницијатива за соработка, оддржана во Охрид. -Не е идејата да го поделиме Западен Балкан, туку да ги опфатиме […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина српскиот актер Бранислав Петрушевиќ- сопругата скршена „За десет секунди го загубив сопругот“

Актерот Бранислав Петрушевиќ почина вчера ( 09.11. 2019) на 65 години, а веста за неговата смрт ја потврди неговиот син Марко Петрушевиќ. „Вчера беше на слава, па чувствуваше мака. Мислевме дека е од храна, па испи сода бикарбона за да го исчисти желудникот. Меѓутоа, не се чувствуваше подобро. Почина денес“ изјави неговиот син Марко. Неговата […]

______________________________________________________________________________________________________

Тачи: Одбив да присуствувам на средбата во Охрид бидејќи Косово не сака „Мал Шенген“ туку европерспектива

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг. Тој наведе и дека Србија, на првиот самит на оваа нова регионална иницијатива, „намерно го занемарила Косово“. Според Тачи, оваа регионална иницијатива […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Оваа наша иницијатива е добра за сите граѓани во регионот

Лидерите на Македонија , Србија и Албанија , премиерот во заминување Зоран Заев , претседателот Александар Вучиќ и премиерот Еди Рама на заедничка прес конференција во Охрид ја објаснија потребата од донесувањето на т.н. ,,мал Шенген” со кој ќе се овозможи отворен проток на луѓе и стока низ целиот регион без големи административни процедури. Тоа […]

______________________________________________________________________________________________________

Вучиќ: Тука нема Југославија, тука има само подобар живот за нашите граѓани

На заедничката прес-конференција на лидерите на Западен Балкан, се обрати и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој рече дека она што е договорено во Охрид е многу важна иницијатива за Србија. – Кога ќе воведеме дежурства за инспекции на границите, побрзо движење на камионите, вкупната заштеда ќе биде 229 милиони евра. Да не ви зборувам […]

______________________________________________________________________________________________________

Вучиќ на гости кај Макрон: Ќе го прашам кој може да влезе во ЕУ

„На прашањето каква е нашата иднина, тие не беа во можност да одговорат“, рече Вучиќ. Српскиот претседател за понеделник најави нова средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, во Париз, и рече дека ќе го праша кој може да влезе во ЕУ. „Важно е ЕУ да одлучи за понатамошниот европски пат за земјите од Западен Балкан. […]

______________________________________________________________________________________________________

Секс скандал: Босански политичар се најде на страница за возрасни

Политичар од БиХ, Аган Буниќ се најде во центарот на секс скандал кој одекна ширум регионот. Имено, наводните порно видеа на поранешниот претседател на Општина Бучим и актуелниот претседател на Собранието на кантонот Уна-Сана се најде на страницата за возрасни Порнхуаб, пишува Avaz.ba. За изнесување на снимките во јавноста обвинет е самиот тој. Сепак, иако […]

______________________________________________________________________________________________________

Босна е темпирана бомба која му се заканува на регионот

„Ако сте загрижени за овој регион, првото прашање не е ниту Северна Македонија, ниту Албанија, туку Босна и Херцеговина. Босна и Херцеговина е темпирана бомба што чука веднаш до Хрватска. Се соочува со проблемот на џихадистите повратници “, предупреди францускиот претседател Емануел Макрон. Во големото интервју што го даде за британскиот весник „Економист“, тој зборуваше […]

______________________________________________________________________________________________________

Кадри Весели доби покана од Судот во Хаг

Лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) и претседател на последниот состав на Собранието на Косово, Кадри Весели објави денеска дека добил покана од Специјалниот суд за воени злосторства во Косово за интервју кое ќе се одржи на 4 декември оваа година. Весели во изјава за медиумите најави дека позитивно ќе одговори на поканата од […]

______________________________________________________________________________________________________

Албански министер бара Србија да плати воена отштета на Косово

Вршителот на должноста министер за надворешни и европски прашања на Албанија Гент Цакај изјави денеска дека Србија треба да го иницира прашањето за плаќање на воена отштета на Косово и оти процесот на нормализација на односите меѓу двете земји треба да заврши со признавање на независноста на Косово. На средбата со амбасадорот на Косово во […]

______________________________________________________________________________________________________

НОВ ШОК! УАПСЕН човекот кого во МИСТЕРИОЗНОТО писмо го обвинија за убиството на Јелена

Анонимно писмо кое стигнало до судот го сомничи Драгоје Милинковиќ, како убиец на пејачката Јелена Марјановиќ. После добивањето на писмото Драгоје е уапсен вчера во Белград. Милинковиќ, наводно, сакал сам да оди во полиција денес на полиграф, поради обвиненијата дадени во спомнатото писмо. Сепак, тој беше уапсен за правосилна пресуда за случај 2015 година – […]

______________________________________________________________________________________________________

Драган Бјелогрлиќ проговори за несреќата што ја предизвикал син му: Оставете ми го детето на мир

Српските медиуми деновиве ја објавија веста за несреќата која, наводно, ја сторил синот на српскиот актер и продуцент Драган Бјелогрлиќ, Алексеј (19). Несреќата се случила пред 14 месеци, но дури сега за неа се дознало во медиумите, а Драган Бјелогрлиќ веднаш свикал прес-конференција за да ја раскаже нивната страна на приказната, пренесува „Индекс.хр“. Српски „Телеграф“ […]

______________________________________________________________________________________________________

Балканец добил отказ во Австрија па му се одмаздил на шефот

Неименуваниот Хрват кој живее во Австрија му се одмаздил на шефот кој му дал отказ, а неговата одмазда откриена е дури по година и пол. Мажот работел во една фабрика до мај минатата година, а откако добил отказ, ја зел картичката со која компанијата плаќала гориво и со неа платил гориво кое на две бензински […]

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте: Со чаеви лекувал Словенка од рак, ѝ зел 22.000 евра, а таа починала

Со месеци се чека почеток на судењето на 61-годишниот Фрањо Келеминовиќ, хрватски надрилекар, бидејќи словенечкиот суд има проблеми со добивање документи од Украина. Според обвинителството од Нова Горица, Келеминовиќ е обвинет дека повеќе од 10 години непријавено и незаконски вршел медицинска пракса на подрачјето на Словенија. Во обвинението се наведува дека на сега починатата Ава […]

______________________________________________________________________________________________________

Поранешниот премиер на Србија поднесе кривична против Вучиќ

Поранешниот српски премиер и лидер на Нова странка (НС), Зоран Живковиќ, поднесе денес кривична пријава против сегашниот српски ппретседател Александар Вучиќ и минисретот за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ. Живковиќ во Обвинитеството за организиран криминал поднесе кривична пријава и против таткото на министерот на полицијата Бранко Стефановиќ и против поранешниот директор на фабриката за оружје „Крушик“ […]

______________________________________________________________________________________________________

Застрашувачки снимки од Црна Гора: Излеани реки, паднати мостови и поплавени куќи (ВИДЕО)

Обилни врнежи предизвикаа сериозни проблеми за граѓаните и властите во Црна Гора. Од своите корита се излеаја повеќе реки, а поплавени се повеќе домови и деловни објекти. Најкритично е во Никшиќ и Горно Поле, кадешто сообраќајот речиси целосно е блокиран. Во Никшиќ, поради прелевање на реката, спасувачите го евакуираат селото Броќонац, додека сообраќајот во одделни […]

______________________________________________________________________________________________________

Инцидент пред зградата на РТС: Со автомобил се обиделе да го пробијат обезбедувањето на Вучиќ

Вчера вечер, по завршеното интервју кое претседателот на Србија, Александар Вучиќ го дал во телевизијата РТС, пред зградата дошло до инцидент, откако двајца мажи со автомобил се обиделе да го пробијат претседателското обезбедување. „За време на протестите пред РТС, автомобил марка „Мерцедес“ се обидел да го пробие кордонот кој бил во обезбедување на Вучиќ, по […]

______________________________________________________________________________________________________

ШОК НА СУДЕЊЕТО: Свекрвата го нарачала убиството на Јелена – Стасало мистериозно писмо од Швајцарија во кое стои името на убиецот

На почетокот на судењето, судијата Јелена Скулиќ ги извести обвинителството и бранителите дека мистериозно анонимно писмо пристигнало од Швајцарија на 22 октомври и дека обвинителството „треба да одлучи дали ќе постапува по тоа“. Според неофицијалните информации, во писмото се вели дека Јелена не била убиен од Зоран, туку од некој друг, па дури и го […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1