Русија распоредува падобранска единица за заштита на Чернобил


Русија ќе распореди војници од падобранска единица кои ќе помогнат во заштита на затворената нуклеарна централа Чернобил во близина на главниот град на Украина, Киев, изјави денеска портпарол на руското Министерство за одбрана.

– Нивото на радијација во централата е нормално, изјави портпаролот на брифинг.

Според него, руските трупи, кои вчера започнаа целосна воена операција во Украина, уништија 118 локации на украинската воена инфраструктура.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1