15 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија – еве го документарецот ,,ЗОШТО,,


Сеќавањата на 78-дневното бомбардирање сè уште ја прогонуваат Србија. Зошто НАТО им донесе смрт и уништување. Телевизијата РТ го објави документарецот „Зошто“ .

godisnjica-nato-bombardovanje-jugoslavije-1395620873-467429Зошто загинаа меѓу 1200 – 2500 луѓе, зошто беа срушени болници, шоли, телевизиски згради, зошто се направи штета од 30 милијарди долари. За многумина нападот на Србија беше без никаква правна основа и по ниту еден меѓународен закон. Нападите почнаа на 24 март по неуспешните преговори за Косово во Париз, а ги нареди тогаш генералниот секретар на НАТО Хавиер Солана.

Според УНХЦР по доаѓањето на мировните сили на Косово – Косово го напуштиле 230.000 срби.

Рак, деформирани бебиња – На само километри од нас НАТО фрлил 10 тони осиромашен ураниу

Еве го документарецот:

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1