Бошњаковски: Нема најави за реципрочни мерки од Русија


Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција изјави дека нема најава за реципрочни мерки од страна на Москва.

– „Во моментов нема ништо ново. Нашата одлука вчера ја објаснија и министерот за надворешни работи Никола Димитров и премиерот Зоран Заев и сметаме дека се запазени и согласно дипломатски процедури и виенската конвенција и постапено е како што налагаат законите на Република Македонија“, рече Бошњаковски на прес-конференција.

Ова следува по протерувањето на рускиот дипломат од Македонија, по што Русија се закани на Твитер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1