Чешка ја легализираше марихуаната како лек


marihuana2Чешкиот парламент ја одобри марихуаната препишана на лекарски рецепт со кој ќе може да се лечат заболените од рак, Паркинсова болест, мултиплекс склероза или псоријаза.

Марихуаната за медицински потреби најпрво ќе се увезува од Израел или Холандија, а потоа на домашните земјоделци ќе им се дава посебна дозвола за нејзино одгледување на период најдолго од пет години.

Трошоците за лечење со марихуана нема да бидат покриени со здравственото осигурување.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1