Димитриев: Не критикуваа за полската болница дека е финансиски неодржлив ресурс а денес се фалат со неа


Поранешниот заменик – министер за одбрана, Емил Димитриев на својот фејсбук профил истакна дека полската болница во сопственост на АРМ која деновиве се поставува во близина на инфективната клиника е донација од Кралството Норвешка, која своевремено била критикувана од опозицијата дека овој ресурс за државата е финансиски неодржлив.

  • Полската болница Roll 2, со ниво на опременост за хируршки интервенции, од утре во употреба за медицинска заштита на граѓаните на Македонија. Ја обезбедивме како донација во 2012 год. од Кралството Норвешка со вредност од 2 милиони евра. Дел од оние што денес се гордеат со неа, тогаш критикуваа дека за нашата земја финансиски е неодржлив овој ресурс. Добро е што ја имаме, што помалку да се користи, напиша Димитриев.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1