До Штип ќе се стига за помалку од 30 минути


Со поставување на камен-темелникот, кај штипската приградка населба Три Чешми започна изградбата на најголемата капитална инвестиција на Истокот, автопатот Штип-Миладиновце. Автопатот ќе биде долг 47 километри, широк 29 метри, ќе има по две коловзни ленти на двете страни и уште една дополнителна лента за застанување.

avtopatЦелата инвестиција изнесува 206 милини евра обезбедени преку кредит од кинеската Ексим банка Груевски додаде декаНР Кина излезе со исклучително поволна финансиска конструкција, со заем од само 2 % на годишно ниво, камата која ретко се наоѓа во светото и со исклучително поволни услови за враќање од 20 години со 5 години грејс период. 

Автопатот ќе го гради кинеската компанија „Синохидро Корпорејшн Лимитед“, koja е обврзана да ангажира македонски подизведувачи за најмалку 49 проценти од предвидените работи и да набави исто толку градежни материјали од Македонија. Изведувачот и подизведувачот во тек на изградбата се обврзани да ангажираат за работа минимум 51 посто македонски државјани

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1