Доживотен затвор за политичар поради земање мито


Tian Xueren20131101123659_lКинескиот суд го осуди на казна доживотен затвор поранешниот заменик гувернер на кинеската североисточна провинција Дјилин поради земање мито.

Поранешниот висок претставник на провинцијата Дјилин, Тијан Сјуерен, осуден е поради земање мито во вредност од над три милиони долари.

Тијан им помагал на поединци и компании да дојдат до банкарски кредити, договори и промоции во замена за мито, во период од 1995 до 2011 година, додека бил на различни јавни функции.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1