Дубровник- осмо светско чудо?


За осмо светско чудо е номиниран Дубровник од страна на интернет страницата „Virtual Tourist” .

dubrovnik1-630x320-564x272“Познат како Бисер на Јадранот, Дубровник е сместен на самиот југ на далматинската обала во Хрватска. Заштитен од УНЕСКО, тој е пример за добро зачуван доцносредновековен град опкружен со ѕидини”, наведуваат авторите на номинацијата.

Гласањето за осмо светско чудо трае од 03 јуни до 30 септември, каде има уште околу 300 други одредишта од Бора Бора до Лондон, а можно е да се даде еден глас дневно.

Фактор.мк

Virtualtourist.com нуди 1,7 милиони прегледи на патувања, со 3,6 милиони фотографии со повеќе од 73.000 одредишта.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1