Двајца бегалци се самозапалија во Идомени


Двајца мигранти во Идомени утрово се самозапалиле. Во момент на очај и состојбата во која се наоѓаат сакале да упатат протестна нота до европските власти, објави Канал5.samozapalil

Протест од неколу стотици бегалци од Сирија, Авганистан и Ирак имало утрово пред македонската граница. Извикувале со пароли да се отворат границите како и пароли на кои пушува „жалиме за Брисел“.

По самозапалувањето, останатите успеале за кратко да ги изгаснат нивните тела. По брзата интервенција веднаш пристигнала и болничка кола која ги пренела повредените во најблиската клиника.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1