ФБ ќе брише профили кои не се со вистинското име – веќе испраќа пораки до сомнителните


Пред неколку дена голем број на ФБ корисници кои ги користат личните профили под псевдоним, уметничко име или изменета верзија на вистинското име, при логирањето на друштвената мрежа добија пораки дека нивните профили се привремено суспендирани под сомнеж дека не го користат вистинското сопствено име.facebook+fake+users1

Има доста корисници на Фејсбук кои поради сигурност го кријат својот идентитет, како на пример активисти за човекови права, но има и музичари, уметници и други личности кои го корегираат или целосно менуваат името со кое се презентираат во јавноста.

Фејсбук отсекогаш преферирал корисниците да ги користат нивните вистински имиња, но до сега немало суспендирање од овие размери.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1