ФОТО: До сега не лажеле- вака изгледал славниот Моцарт


Данијела Гатингер е германски графички инжинер која успеала да го реконструира лицето на славниот композитор Волфганг Амадеус Моцарт.

mocart-portret-1417003143-593546

Таа имала за цел на јавноста да и’ го претстави реалистичниот лик на славниот композитор.

Кога авторката го создавала ова дело ги користела информациите за него кои ги оставиле неговите современици, а кои воедно Моцарт го опишувале како особно неатрактивен, но се ослонувала и на автентичните илустрации од тој период.

Реконструкцијата покажува дека Моцарт бил непривлечен, бубуличав човек со несиметрично лице.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1