ФОТО: Како изгледа убава жена за Македонците?


На ова прашање е многу тешко да се даде точен одговор. Новинарската Естер Хониг во јануари го стартувала истражувањето кое треба да даде одговор на прашањето “Што го прави еден човек убав?”. Впрочем, таа пратила иста фотографија од девојка и тоа на 25 уредници од различни земји и ги замолила да ја оценат убавината на девојката по нивните стандарди на убавина.

Бразил и Чиле

Резултатите се интересни: некој ја осветлил, некој и ја затемнил кожата, друг пак и додал шминка, а има и такви кои и ги промениле цртите на лицето. Всушност, Естер заклучила дека идеалите за убавина се различни од земја во земја.

Албанија и Македонијаkoja-zhena-e-ubava-za-makedoncite-170803

И новинарката Присли Јуки Вилсон решила да го повтори експериментот на Естер, само овој пат да прати своја фотографија бидејќи сметала дека фактот дека е мулаткиња ќе направи голема разлика од претходниот експеримент. И, таа била во право.

ЕУ и Холандија

-За разлика од екпериментот на Естер каде нејзиното лице е како сликарско платно на кое може да се прикажуваат најразлични стандарди на убавина, на моето е потешко да се користи фотошоп. Бидејќи сум мулаткиња не постојат стандарди на убавина кои можете лесно да ги вклопите во моето лице, изјавија Присила.

Црна Гора и Словенија

-Живеам во општество кое сеуште се навикнува на моето лице. Научив дека мојот изглед не е во согласност со конвенционалните стандарди на убавина во денешните општества кои сметаат дека е подобро да имаш светла кожа, права коса и нормално да бидеш слаба, додала таа.

Мексико и Португалија

Виетнам и Индија

САД

 

Извор: Вечер.мк/ZaSe.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1