Груевски утре ќе протестира пред затворот во Шутка


На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичниот суд беше најавено дека утре протестот ќе се одржи пред истражниот затвор во Шуто Оризари каде се притворени осомничените за настаните на 27 април во Собранието.

Протестот како и минатите денови, и денеска го предводеше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој порано во текот на денот објави дека ќе си поднесе оставка од лидерската позиција.

Со почеток во 18 часот утре протест ќе се одржи пред Истражниот затвор во Шуто Оризари како поддршка за неправедно притворените лица за настаните во Собранието на 27 април.

Протестот е во организација на ВМРО-ДПМНЕ.

За потсетување, по апсењето на 24 лица во вторникот рано наутро, ВМРО-ДПМНЕ организираше протести пред Кривичниот суд и пред Министерството за правда на кои присуствуваа претседателот на партијата Никола Груевски, истакнати партиски членови и поддржувачи.

Секојдневно партијата по два часа, од 15 до 17 часот блокира раскрсници низ Скопје во знак на револт поради приведувањето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1