Гувернер на германска покраина пронајден мртов со прострелна рана


Гувернерот на германскиот регион Касел, Валтер Либке, денеска е пронајден мртов во дворот пред неговата куќа.

Полицијата соопшти дека причината за смртта на е позната и оти е покрената истрага.

Меѓутоа, германските медиуми јавија дека негово тело е пронајдено со прострелна рана на главата и оти истрагата ќе открие дали се работи за убиство или самоубиство.

Либке е 65-годишен политичар од владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ). Беше пратеник во покраинскиот Парламент во Касел и ја водеше Владата на регионот 10

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1