Холандија дава пари ако одите со велосипед на работа


Холандското министерство за инфраструктура предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.
„Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе“ – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Според тој предлог секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Тамошната влада планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1