Ќе се наежите кога ќе слушнете: Страшна вистина по која настанал култниот филм „Ране“


Филмот „Ране“ на Срѓан Драгоевиќ за децата кои се пробиваат во светот на криминалот е многу страшен отколку што мислите бидејќи настанало од вистинско случување.dfewqgrejhdk-85237

Приказната за Пинки и Шваба, тинејџери кои влегуваат во светот на криминалот, а кулминацијата се случува на сцената во која пукаат еден во друг.

Сцена на која и денеска се ежиме, земена е од реалниот живот.

Имено, филмот бил иснпириран од ТВ прилогот на Предраг Јеремиќ за двајцата малолетни криминалци кои се пукале еден во друг, па за да ги поправат сметките и да го спасат пријателство, едниот од нив побарал да испука неколку куршуми во другиот, и тоа на истото место каде што тој бил повреден.

Драгоевиќ тоа случување го дознал од пријател и одлучил да му направи сценарио, а главната улога му ја дал на Душан Пекиќ, момчето кое имало сличен живот како Пинки. За жал, исто  трагично завршил, само две години по снимањето на филмот.

Наводно Драгојевиќ намерно избегнувал да ја погледне репортажата бидејќи не сакал таа да влијае на сценариото и ги поделил улогите. Откако го завршил филмот ја погледнал репортажата и изјавил дека има голема сличност меѓу актерите и вистинските јунаци на оваа приказна.

– Филмот мораше да настане единствено само на овој начин. Многу груби и населни третирања во времето за кое говориме. Мислам дека ако имаше многу емоицја  за тие момци,  филмот би имал друга педагошка поема, направен е со перипетии за филмот да не одведе во таа страна каде не сум сакал, каде би можела да се постави теза: е тие момци, сепак постојат и треба да има надеж за нив, сепак и тие се луѓе. Јас сметам дека се луѓе,  но дека од нив настанати се друга врста на луѓе. И  тука емоциите се скриени со грубост, скриени се со монтажа која не дозволува емоцијата да се развие, раскажал Драгојевиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1