Ќе смрзнеме: За викендот утринска температура околу нула


Дожд, грмежи, засилен ветер и намалување на дневните температури за шест степени, а утринските околу нула, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

dozd_1_7Претпладне ќе дува умерен до засилен северен ветер, ќе има и повремени локални врнежи од дожд, а на планините слаб снег. Во петок ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините со повремен снег.

Во петок ќе биде умерено облачно и нестабилнбо со врнежи од дожд и ветровито. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер. Утринските температури од -2°C до 6°C, а дневните температури ќе достигнат до 10°C односно до 19°C.

A од петок до недела утринските температури на места се очекува да бидат околу нула.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1