Ќе загинела на забар – бушилицата и паднала во грлото


Една жена за малку ќе настрадала откако дел од стоматолошката опрема (бургијата од бушилицата) и навлегла длабоко во десното белодробно крило.

zubarНа постарата пациентка и била вградена имплант вилица, па кога бургијата се одвртила од забарската бушалица, истата и влегла низ душникот.
„Се обидуваше да го исплука делот, да го искашла, но попусто“, изјавил стоматологот.
Пациентката веднаш била поставена во седечка позиција, но попусто. Откако ја снимиле на ренген, лекарите увиделе дека бургијата со големина од три сантиметри се наоѓала во нејзиното десно белодробно крило.
Веднаш и била направена бронхоскопија и го извлекле делот од бушалицата. Жената сега е во добра здраствена состојба, но и било потребно цел месец да се опорави. Стоматолозите секогаш проверуваат дали дополнителните елеметни се добро прицврстени на стоматолошката опрема, но ги предупредуваат пациентите дека не е невозможно вакво нешто да се случи и повторно.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1