Кој ги зел парите: Милошевиќ бил продаден на Хаг за 10 милиони долари


Мирослав Лазански еден од најдобрите новинари на Балканот откри дека поранешнниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ бил прдаден на Хашкиот трибунал од страна на тогашните власти предводени од Зоран Ѓинѓиќ.

Цената за неговата глава била десет милиони и тој бил предадден на Хаг кога ја достигнал највисоката цена.

Ѓинѓиќ, Легија и Чеда Јовановиќ преговарале со Милошевиќ да се предаде и го уверувале дека нема да биде предаден во Хаг.Тоа секако не се случи и тој во 2001 година беше однесен во хашките зандани и каде почина пред да го дочека крајот на судскиот процес.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1