Користејќи лажен фејсбук профил измамник зел 600 евра


Педесет и петгодишниот З.М. гостиварското село Чајле, пријавил компјутерска измама. Според него, измамата е извршена хакер.

Тој тврдел дека некој ја искористил неговата електронска адреса и фејсбук профил и од двајца пријатели на З.М. и успеал да одземе 600 евра.

На двајцата им се претставил дека е З.М. и дека итно му се потребни парични средства. Кога едниот од измамените му се јавил на З.М. да го праша дали ги добил бараните пари, нему веднаш му станало јасно дека станува збор за измама и го пријавил случајот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1