Мадуро: Трамп нареди да ме убијат


Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро во интервју за за руската државна агенција РИА изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп и наредил на колумбиската Владата и на мафијата во таа земја да го убијат.

Тој наведе и дека барањата за предвремени избори се пропратени со уцени, но оти земјите кои повикуваат на тоа ќе мора да почекаат до 2025 година.

– Не прифаќаме ничии ултиматуми, нема да бидеме уценувани, посочи Мадуро.

Тој во интервјуто за РИА наведе и дека е подготвен да разговара со опозицијата. Меѓутоа, на тие разговори, како што рече, ќе се согласи само со независно меѓународно учество.

– Подготвен сум да седнам на преговарачка маса со опозицијата и да разговарам за доброто на Венецуела, нејзиниот мир и нејзината иднина, рече Мадуро.

Собранието на Венецуела синоќа усвои закон за „демократска транзиција“ и обнова на уставот.

– Законот со кој ќе се обезбеди транзиција кон демократијата и обнова на уставот на Боливарската Република Венецуела е едногласно усвоен во прво читање, напиша опозицискиот лидер и претседател на Парламентот, Хуан Гуаидо на Твитер.

Венецуела е во нова политичка криза откако Гуаидо пред една недела се прогласи за привремен претседател на државата.

Мадуро откако повеќе европски и јужномерикански држави го поддржаа Гуаидо, порача дека тоа е обид за државен удар во режија на САД.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1