Македонија ќе учествува на „Евровизија 2018“


Македонија ќе учествува на изборот за песна на „Евровизија“ следната година. Тоа е резултат од успешните преговори помеѓу МРТ и Португалската радио-телевизија. Нашата земја ќе биде 43 земја учеснички.

ЕБУ претходно соопшти дека МРТ е оневозможена да учествува на изборот за песна „Евровизија 2018“ поради санкција за неплатен долг.

Двете полуфинални вечери на натпреварот се закажани на 8 и 10 мај во Лисабон, Португалија, а големото финале ќе се случи на 12 мај.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1