Манекенка во несреќа, од пропелер останала без око и рака – животот е поважен од убавината


Мина речиси една година откакао манекенката Лорен Скрагс го загуби левото око и раката во несреќа. Пропелер и нанесе повреди на целото тело. Таа сега води моден блог, а објавува и книга во која вели дека оваа ужасна несреќа ја направило подобар човек.

– се случи на 3 декември минатата година, се случи за дел од секундата и јас не се сеќавам на ништо повеќе – напишала во своите мемоари 24 годишната девојка, додавајќи дека единственото нешто што тој се сеќава е темнина.

Според доктор на должност за итни случаи, Лорен по една несреќа во свесна состојба била донесена во болница. Но во тој момент, нејзините реакции беа послаби и имаше многу крварење. Две недели подоцна, таа го изгуби окото.

– Сфатив дека во животот постојат многу важни работи отколку да се грижиш за физичкиот изглед – пишува таа.

Оваа недела на својот Твитер профил, ги покажа своите протези кои ја заменуваат нејзината лева рака, не се разликува од десната, и нејзините очи, кои се делумно покриени со шишките не може да се препознае дека има вештачко око.

,, некогаш ме фаќа депресија поради окото, но сепак жива сум, и благодарение на бога ова ме направи посилна.
таа сеуште води активен живот, редовно пишува на својот блог и дава совети на сличните на неа да не се откажуваат.

По несреќата, таа научила како да вози автомобил и покрај хендикепот.
покрај изгубеното око и рака, таа имала  повреди на лицето и рацете, фрактура на черепот, скршена клучна коска, и претрпе повреди на мозокот.

– Се сеќавам само кога излегов од авионот и ја допрев земјата, но тоа е сè што можам да се сетам. Сега мојот живот има друга смисла – да им помагам на луѓето, вели таа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1