Масовно бегство на украински војници, не сакаат да војуваат против својот народ


41 украински војник ја напиштија службата и преминаа на руска територија.

ukraina6666Според зборовите на Василиј Малаев од руската гранична служба во Ростовската област во 20,30 часот по локално време војниците се појавиле на украинскиот граничен премин “Изварино”.

„Околу 20:30 часот по московско време, 41 украински војник ги оставија своите позиции и преминаа преку преминот ‘Изварино’. Тие побарале од припадниците на самоодбраната да им помогнат при преминот на територијата на Русија. Ова тие го објасниле како „желба повеќе да не војуваат против сопствениот народ“, забележа Малаев.

Тој додаде дека сите 41-те украински војник биле пуштени во Русија преку граничниот премин “Донецк”.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1