Месо од жирафи бил последниот оброк на жителите на Помпеја


Американски научници откриваат дека месото на жирафите било на менито за последниот оброк на жителите на Помпеја, ноќта пред ерупцијата на Везув која го уништи градот на 24 август 79 година пред раѓањето на Исус.

pompeja500Според резултатите од извештајот кои ги изнесоа научниците од Универзитетот во Синсенати, жителите од Помпеја го ценеле вкусот и егзотичните јадења како розови пламенчиња, жирафи и морски ежеви.

Екипа археолози пребарувала подолого од десет години две четвртини од Помпеја, каде во тоа време живеела средната класа. Во тој кварт се наоѓале 20-тина ресторани каде во кујните се пронајдени органски остатоци, меѓу кои и паштета од жирафи.

Помпеја, блузу Неапол, под пепелот на ерупцијата на Везув е најдобро зачуван град од римското време. Од 1997 година Помпеја е под заштита на УНЕСКО како светско културно наследство.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1