Момчило Краишник почина од ковид-19


Првиот претседател на Националното собрание на Република Српска, Момчило Крајишник изутрината починал на Клиниката за интензивна нега во Бањалука, на 75 годишна возраст.

Крајишник бил примен во Универзитетскиот клинички центар откако се заразил со корона вирусот, објави РТРС од Бања Лука.

Крајишник беше осуден од Хашкиот трибунал на 17 март 2009 година на 20 години затвор за злосторства извршени за време на војната во БиХ. Откако издржа две третини од казната, тој беше ослободен во 2013 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1