Монтажна куќа направена со 3Д-печатач – може да издржи ураган и земјотрес (Фото)


Станува збор за проект на Хаус.ме – самоодржлива монтажна куќа која може да се смести каде било. Користи многу малку електрична енергија, а повеќе од онаа добиена од покривни сончеви панели. Има и вградена батерија која може да обезбеди дополнително напојување од една недела, во случај на прекин на дотокот на струја.

Куќата содржи и систем за контрола на квалитетот на водата, паметен систем за прочистување на воздух, како и интегриран биоактивен систем за прочистување отпадни води.

Куќа е 3Д-печатена во композитна полимерна рамка за која компанијата уверува дека може да издржи и ураган и земјотрес. Прозорците се направени од шест слоеви калено стакло.

Куќата може да се проектира за две, три, четири лица, а разликата е во површината и во 3Д-печатените блокови.

дизајнот е достапен во три модели – МОНА која започнува од 199.999 долари; mTwo, куќа од две спални од 379.999 $; и mFour, модел кој се протега на два ката со три спални соби и две бањи што започнува од 1 милион долари. Клиентите можат да го персонализираат основниот модел поврзан со мрежата за да вклучуваат технологии надвор од мрежата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1