Мостот на Мојсеј – местото каде водата запира


Прекрасниот мост наречен Мостот на Мојсеј, се наоѓа во Халстерен, Холандија. Бил изграден со цел да направи прооден пешачки премин до тврдината во градот изградена во 17-от век. Мостот е дело на Ро Костер и Ad Kil Architects, а на посетителите на тврдината им дава уникатна можност да одат низ раздвоена вода како Мојсеј.

The-Moses-Bridge1-650x325

mosesbridge4

Moses-Bridge-Netherlands-5

Moses-Bridge-by-RO-AD-architects-yatzer-12

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1